REKLAMI GEÇ

Pamukkale Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü popüler oldu

Pamukkale Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü popüler oldu

Pamukkale Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, öğrenci tercihlerinde ilk sıralarda yer almaya başladı. PAÜ, Türkiye’de bulunan 24 Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü içinde tercih anlamında 6. Sıraya yükseldi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Kasım 2018 Cuma, 10:38

Pamukkale Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Türk dünyası işbirliğine katkı sunacak uzmanlar yetiştirmeye devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana önemli çalışmalara imza atan bölüm Türk dünyasındaki üniversitelerin ve öğrencilerin gözdesi haline geldi. PAÜ, Türkiye’de bulunan aynı bölümler içindeki sıralamada yükselişini sürdürüyor. Öğrenci tercihlerinde 9. sırada olan PAÜ, 6. sıraya yükseldi.

PAÜ Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Türk milletinin dil, edebiyat ve kültürünün öğrenilerek Türk Dünyası ile karşılıklı işbirliğinin sağlanmasında çalışacak uzmanlar yetiştiriyor. Bölüm, farklı ülkelerden gelen akademisyenler ve öğrencilerle daha da fazla nitelik kazandı. PAÜ şimdi 13 üniversite ile işbirliği yapıyor.

Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray, bölümün kuruluşundan bu yana önemli gelişmelere imza attığını söyledi. Biray, “2013 yılında kurulan ve 2014’te ilk öğrencilerini alan bölümümüz, beş yıl gibi kısa bir sürede Türk dünyasının farklı bölgelerindeki 13 üniversiteyle uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarına imzaladı.
Önümüzdeki yıllar içerisinde bu rakam 25’e kadar ulaşacak. Bu bağlamda da Rusya ve Özbekistan ile girişimlerimiz devam ediyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna’dan, buradaki üniversitelerin çoğundan bize yüksek lisans öğrencisi geliyor. Bölümümüzde, Güney-Batı Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Güney-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Kuzey-Batı Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Kuzey-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ile Çuvaş Dili ve Edebiyatı Ana Bilim dalları bulunmaktır. Her ana bilim dalının farklı Türk devletiyle ve o devletteki üniversitelerle ya da öğretim üyeleriyle projeleri ve değişim programları vardır” diye konuştu.

Öğrencilerimiz Yaşayarak Öğreniyor
Prof. Dr. Nergis Biray, bölümde eğitim alan öğrencilerin, değişim programlarıyla Türk coğrafyalarına giderek buralarda programlara katıldıklarını da belirterek, “Öğrenci ve öğretim üyesi değişim anlaşmaları ile öğrencilerimiz de yaz dönemlerinde Kazakistan ve Azerbaycan’a sertifika programlarına katılarak, görerek ve yaşayarak öğrenmektedirler. Bu uygulamalarımız da dört yıldır her yaz üç ayrı üniversiteye öğrenci gönderme şeklinde tezahür etmektedir. Bölüm olarak ilmi çalışmalara önem vermekte ve bu alanda öğrencilerimizi desteklemekteyiz. Yine değişim programları ve Türk dünyası üniversitelerinden isteklerle gelişen doktora ikinci danışmanlık çalışmalarımız da devam etmektedir. Yüksek lisans programımıza Türk dünyası öğrencilerinden kendi istek ve imkanlarıyla katılmak isteyen öğrencilerin sayısı her geçen gün artmaktadır” dedi.

Tercih Sıralamasında Başlardayız
Diğer taraftan beş yılda önemli ölçüde ilerleme sağladıklarına değinen Prof. Dr. Nergis Biray, Türkiye’deki 24 bölüme yönelik tercihlerde ilk sıralarda olduklarını aktardı. Biray, “Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde 24 Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü bulunmakta. Biz, öğrenci tercihi bakımından 9’uncu sıradaydık şu anda 6’ncı sıradayız. Normal öğretimde 6’ncı, ikinci öğretimde 5’inci sıradayız. İlk beş yıl içerisinde bu bizim adımıza büyük bir başarı. Bu hepimizin başarısıdır” şeklinde konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü’nde “Sadece Dil ve Edebiyat Öğretmiyoruz” diyen Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof.
Dr. Nergis Biray, bölüm hakkında şu bilgileri verdi:

Öğrencilere bölümde Türk lehçelerini öğretirken sadece dil ve edebiyat öğretmiyoruz, aynı zamanda onların kültürlerini, sosyal durumlarını, tarihlerini öğretiyoruz. Ortak bir kökten geldiğimiz için bu kökleri tekrar canlandırmanın yollarını öğretiyoruz. Çünkü lehçe bölümlerinin asıl amacı sadece dil ve edebiyat öğretmek de değil aslında farklı coğrafyalarda yetişsek bile aynı köklerden geldiğimiz için aynı kökleri genç nesiller arasında tekrardan canlandırmak. Hepsinin amacının altında Türk dünyasının Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerini hem soysal hem de kültürel anlamda geliştirmek ve bu genç insanlara farklı bir dünyanın olduğunu ve bu dünyada onların başarılı olması gerektiğini öğretiyoruz.

Öğrenciler ne dedi?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sabira Ilyakhunova, “Bu bölümü ve Pamukkale Üniversitesi’ni tercih ederken, bölümdeki akademisyenler ile ilgili bir inceleme yaptım. Alanında uzman, çalışmalarıyla öncü insanlar. Benim için çok çekici geldi. Kendimizi geliştirebileceğimizi düşündüm tabii ki yanılmadım; bölümümüz, hocalarımız bizim ufkumuzu açtı” dedi.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler de eğitimlerini dostluklarla pekiştirdiklerini anlattı. Kırgızistan’dan gelen Aidina Tazhieva, bölümdeki eğitim kalitesinden bahsetti. Tazhieva, “2016’da Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mezunuyum. Bu alanda ilerlemek için en iyi yerin Türkiye olduğunu düşündüm. Özellikle Pamukkale Üniversitesi’ni seçtim. Burada alanında uzman ve verimli hocalarımız vardı. Bütün Türk dünyası insanlarına Pamukkale Üniversitesi’ndeki bu bölümü tavsiye ederim.” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapılan sempozyumda Pamukkale Üniversitesi’ni temsil eden Gonca Pehlivan ise, “Bu bölümü tercih etmemdeki en önemli sebep Türkçenin gerek tarihi sahada gerek modern sahadaki serüvenini dünya çapında inceleme ve araştırma yeterliliğine sahip olmaktı. Bölümümüz bunu bizlere sağladı.” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı