REKLAMI GEÇ

PAÜ, savaş ve soykırıma temsili diploma ile dikkat çekiyor

PAÜ, savaş ve soykırıma temsili diploma ile dikkat çekiyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 2023-2024 eğitim öğretim mezuniyet töreni başladı. Üniversite, savaş ve soykırıma maruz kalan, Filistin, Ukrayna ve Doğu Türkistanlı mezun olamayan öğrenciler için de temsili diploma hazırlattı. Her mezun öğrenciye iki diploma veriliyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Haziran 2024 Salı, 10:55

Pamukkale Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezunlarını PAÜ Kapalı Spor Salonu’nda düzenlediği törenler ile kariyer hayatlarına uğurluyor. Kosova, Ankara ve Denizli il protokolünü bir araya getiren PAÜ Genel Mezuniyet Töreni ile başlayan mezuniyet törenleri dört gün boyunca sürecek. Mezuniyet Törenlerinin bu yılki mottosu ‘çift diploma’ olarak belirlendi. Filistin’deki olayları dikkat çekmek isteyen üniversite öğrencilere çift diploma verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, PAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aykut Önder Sarıçiftçi’nin şefliğinde Pamukkale Üniversitesi Çoksesli Korosu’nun sahnelediği müzik dinletisi ile devam etti.

Konuşmalardan ilkini mezun öğrenciler adına Tıp Fakültesi Birincisi Kevser Sayın yaptı, Şimdi yepyeni bir başlangıç içinde sağlık ordusunun gönüllü bir neferi olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan “Bu mezuniyet törenin mottosunu ‘çift diploma’ olarak öğrenci topluluklarımız belirledi. ‘Bir diploma kendim için alırken bir diploma da Filistin’de soykırımı, Ukrayna’da savaşı ve Doğu Türkistan’da kültürel zulmü yaşayan kardeşlerim arkadaşlarım için alıyorum’ diyerek dünyaya mesaj veren üniversitemizin, çok değerli öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DBB Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu da “Atatürk’ün izninden, Cumhuriyetin devrimlerinden ayrılmadığınız bir Türkiye’de geleceğe yön veren bir nesil olmanız dileğiyle” dedi.

Çocuğu PAÜ’den bu yıl mezun olan Kosova Milletvekili Fidan Brina Jilta ise şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye sınırları dışında yaşayan Türklere sahip çıkarak ve orada yetişen gençlerimizi Türkiye üniversitelerinde okutarak bizleri ve gençlerimizi daima geleceğe hazırlayarak gençlerimiz, bizlere sahip çıkmaktadır. Bunun için ana ülkemizle gurur duyuyoruz”

TBMM Eski Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da “Öyle bir döneme doğru gidiyoruz, Türkiye’yi dünyada etkili kılacak, sadece Türkiye bizim ülkemiz olduğu için değil, dünyaya da uluslararası barışın tesisi olması bakımından da Türkiye’nin güçlü olmasının önemli olduğu için Türkiye’yi güçlü kılacak bir anlayışla hareket etmemiz lazım” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı