PAÜ TÜBİTAK’ın proje ortağı oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ TÜBİTAK’ın proje ortağı oldu

PAÜ TÜBİTAK’ın proje ortağı oldu

Pamukkale Üniversitesi, yöneticiliğini TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’nün yaptığı, “Alıcı Ortam Bazlı Deşarj Limiti Belirlenmesi – Küçük Menderes Havzası Örneği” başlıklı araştırma projesinin ortağı oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Kasım 2018 Pazartesi, 16:48

Geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan projenin açılış toplantısı Makine Mühendisleri Odası İzmir Tepe Kule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda Küçük Menderes Havzası’nda faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör temsilcilerine proje kapsamında yapılacaklar hakkında bilgi verildi.

Proje Yöneticisi ve TÜBİTAK-MAM ÇTÜE Müdürü Dr. Selma Ayaz’ın açılış konuşması ile başlayan program, TÜBİTAK-MAM ÇTÜE’den Uzman Araştırmacı Dr. Mehmet Dilaver’in proje tanıtımı ile devam etti.

Projenin DEÜ grubunun yürütücüsü ve DEÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Elçi, “Matematiksel Modelleme Uygulayarak Küçük Menderes Su Kalitesinin Belirlenmesi” başlıklı sunumu ile yağış, akış ve taşınım süreçlerinin benzeşiminin matematiksel modelleme ile nasıl yapılacağı konusunda bilgi verdi.

Toplantının devamında, projenin PAÜ grubunun yürütücüsü ve PAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tamer Ayvaz tarafından “Simülasyon-Optimizasyon Modelleri ile Alıcı Ortam Bazlı Endüstriyel Deşarj Standartlarının Belirlenmesi” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ayvaz’ın yaptığı sunumda SÇD kapsamında belirtilmiş olan çevresel kalite standartlarının matematiksel tabanlı çözüm yaklaşımları kullanılarak nasıl belirleneceği konusunda katılımcılara detaylı bilgi verildi.

Toplantının son bölümünde ise katılımcılar ve proje çalışanları arasında görüş alış verişi yapılarak projenin gerçekleştirilmesi ile su kaynaklarını olumsuz etkileyen öncelikli kirleticilerin havza ölçeğinde kontrolüne ilişkin modelleme ve optimizasyon esaslı bir yaklaşımın geliştirilmesinin oldukça faydalı olacağı sonucuna varıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı