REKLAMI GEÇ

PAÜ’nün buluşları, ISIF’21’den 3 ödül ile döndü

PAÜ’nün buluşları, ISIF’21’den 3 ödül ile döndü

6.İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF’21)’e 4 patent ile başvuru yapan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Pamukkale Teknokent 1 altın ve 1 bronz madalya kazandı, bir buluşla da WIPO En İyi Akademisyen Buluş Altın Ödülü’nün sahibi oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Ekim 2021 Cuma, 10:58

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Dünya Fikir Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO), ve Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) ana sponsorluğunda Türkiye’nin gelişimine değer katacak buluş, AR-GE ve inovasyon faaliyetleri, ulusal ve uluslararası katılımcılarla, bu yıl 6 kez kapılarını bilime açtı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ISIF’21’e bu yıl 30 bireysel, 22 tanesi kurum olmak üzere toplam 52 katılımcı, 254 patent ile katıldı. ISIF’21’e 4 patent ile katılan PAÜ ve Pamukkale Teknokent, 1 altın, 1 bronz madalya ile WIPO En İyi Akademisyen Buluş Altın Ödülü’nün sahibi oldu.

AKILLI PANSUMAN’A ÖDÜL

PAÜ Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Koluman ile öğrenciler; Mahmed Sari Njjar ve Rezzan Yardımcı geliştirdikleri “Akıllı Pansuman” isimli pansuman sistemi ile WIPO En İyi Akademisyen Buluş Altın Ödülü’nün sahibi oldu. Diyabetik yaraların iyileşmesine yönelik geliştirilmiş bir sistem olan ‘Akıllı Pansuman’, kronik ve diyabet yaralarında iyileşme süresini azaltmak ve yangıya ait bulguları azaltarak hasta konforunu arttırmak üzere tasarlanan sistem, yara iyileşmesini hızlandırmak ve antimikrobiyal bir etki yaratmak için elektrik stimülasyonun uyarımının fiziksel güçlerini ve kitosanın yara iyileşmesindeki klinik etkilerini bir araya getirerek geliştirildi.

GENÇ MÜHENDİSLERE ALTIN MADALYA

PAÜ Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumhur Gökhan Ünlü ile öğrenciler;  Aleyna Akçay, Çiğdem Yener, Elif Gökoğlan Hatice Dilay Yazıcı, Hatice Nur Koyun, Sinem Karatekin tarafından geliştirilen Grafen-Manyetik Nanoparçacık Kompozit Yapılı Yapay Kulak Zarı” isimli patent, ISIF’21’de altın madalyanın sahibi oldu. Buluşun ana hedefi; nanoteknolojinin getirdiği imkânları kullanarak duyma engeli bulunan hastalara çözüm olabilecek, kulak zarının çalışmasını model alan yapay kulak membranı üretmek ve bu tasarımı Koklear İmplant olarak geliştiriyor.

DOĞUM SONRASI ANNE ÖLÜMLERİNİN ÖNÜNE GEÇECEK BULUŞ

PAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevgi Özkan ve Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Hatice Gencer Alsancak tarafından geliştirilen “Kanama Takip Pedi” isimli patent, ISIF’21’de bronz madalyanın sahibi oldu. Özellikle doğum sonrası kanamaya bağlı olarak gerçekleşen anne ölümlerinin önüne geçmenin hedeflendiği buluş, doğum sonu dönemde kanama miktarının pratik ve doğru şekilde tespitinin sağlanması, ani ve yüksek miktarda kan kayıplarında sağlık görevlisinin sinyal sistemi ile uyarması amacıyla geliştirildi. Bu sayede, kanamanın az tahmin edilmesi sebebiyle tedavide yaşanabilecek gecikmeler önlenebilecek, fazla tahmin edilmesi sebebiyle gereğinden çok tetkik, malzeme, ilaç ve iş gücü kaybının önüne geçilebilecek. Sinyal sistemi ile akut oluşabilecek kanamalarda hızlı müdahale imkânı sağlanacak. Kanama takip pedi, doğum öncesi, doğum ve doğum sonu dönemde ve operasyon, yaralanma gibi kanama miktarının tespit edilmesini gerektirecek durumlarda kullanılabilecek.

PAÜ ve Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. ortaklığında başvurusu yapılan bir diğer patent ise bir roketin bölümlerini ayıran sistem olan “Bir Ayırıcı” isimli proje oldu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı