REKLAMI GEÇ

PAÜ’ye iki fakülte bir enstitü

PAÜ’ye iki fakülte bir enstitü

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, İletişim Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nün kuruluşu, Fen Edebiyat Fakültesi’nin Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak ikiye ayrılmasının, YÖK tarafından onaylandığını söyledi.

/ DENİZLİHABER / 6 Ekim 2009 Salı, 17:20

Pamukkale Üniversitesi’nde, 2009-2010 Akademik Yılı’nın açılışı yapıldı. PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan açılış törenine; Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Vali Yavuz Erkmen, Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Hasan Erçelebi, Belediye Başkan Vekili Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, İl Genel Meclis Başkanı Halil Pekdemir, Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, daire müdürleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

İki fakülte, bir enstitü açılıyor
Törende konuşan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, üniversitenin 17. akademik yılına 32 bin öğrenciyle, 1500 akademisyen ve 1200 idari personel ile başladığını belirtti. Rektör Ardıç, “Bu sene eğitim alanında yapısal olarak yeni bir Pamukkale Üniversitesi kapılarını açıyor. İletişim Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nün kuruluşu, Fen Edebiyat Fakültesi’nin Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak ikiye ayrılması YÖK tarafından onaylandı, yasalaşması beklenmektedir. 15 yeni bölüm faaliyete geçti veya kuruldu, 5 yeni doktora, 8 yeni yüksek lisans, 9 yeni önlisans programı eğitime başladı” dedi.

‘Teknopark’ta sona yaklaştık’
Rektör Ardıç, “Önümüzdeki yıl 3 önemli gelişme hem fen hem sosyal alanlarda araştırma kapasitemizi önemli ölçüde arttıracaktır. Bunlardan birincisi Teknopark’tır. Yıllardan beri beklediğimiz Teknopark’ta işin sonuna yaklaşmaktayız. Sanayi Bakanlığı’nın desteğine bağlı olarak ya bu sene sonu, ya da gelecek yıl ilk 6 ay içinde hizmete girecektir” diye konuştu.

‘Kalkınma Ajansı’nın hakkını vereceğiz’
Rektör Ardıç, Kalkınma Ajansı’nın hakkını vermek için çalışacaklarını ifade etti. Ardıç, önümüzdeki yılın hedefinin, idari reform olduğunu söyledi. PAÜ’nün, kendi kitaplarını da basmaya başlayacağını belirten Ardıç, “Üniversitenin altyapısını güçlendirmek için hazırladığımız merkez laboratuvar projesi var. 10 milyon liralık bir yatırım olan bu projeyi DPT nezdinde takip ediyoruz. Başarılı olursak araştırma altyapımız çağ atlayacaktır” diye konuştu.

Vali Yavuz Erkmen ise, Denizli’nin ve Pamukkale Üniversitesi’nin huzur dolu olduğunu söyledi. Vali Erkmen, “Bir üniversitenin o şehrin ekonomik, sosyal, kültürel gelişimine ne denli büyük ölçüde katkı yaptığı hepimizin malumu. Ne şehir üniversiteden ayrı düşünülebilir, nede üniversite o şehirden ayrı düşünülebilir. İkisi birbirini tamamlayacaktır. Biz üniversitemizi bu anlamda ilimizde başarılı olması daha çok öğrenci kapasitesine sahip olması, daha kaliteli ve verimli eğitim öğretim sunabilmesi için, kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle, üniversitedeki arkadaşlarımızla işbirliği içerisindeyiz” dedi.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ise, yeni öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, “Üniversiteler bir milletin düşünce ikliminin geliştiği verimli merkezlerdir. Bu sebeple Ulu Önder Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği, ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasında üniversiteler son derece önemli bir görevi yerine getiriyor. Üniversite fikirlerin serbestçe tartışıldığı, özgür düşüncenin beslendiği, araştırmacılığın, yaratıcılığın teşvik edildiği bir yerdir. Ülkenin ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamında etkin olan üniversiteler, çalışmaları ile topluma yön gösterir, insanları aydınlatır ve sorunlara çözüm üretirler. Günümüzde güçlü devlet demek, bilgi üreten, bilgiyi kullanan ve teknolojiye sahip olan devlet demektir. Bilgi ve teknoloji denince de, üniversite vazgeçilmez bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Gençlerimizi, bilimi ve teknolojiyi kullanana, demokrasiyi özümsemiş, insan haklarına saygılı erdemli, sorunlara neden sonuç ilişkisi içinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, etik ve milli değerlere bağlı sağduyulu, yaratıcı, üretken ve çağdaş bireyler olarak yarınlara hazırlamak hepimizin en temel önceliği olmalıdır” dedi.

Tarihçi ve Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı da, Pamukkale Üniversitesi’nde geleneksel hale gelen ilk dersi verdi. Ortaylı, ilk derste, “Yer adları ve nüfus meselesi’ konusunu işledi.

Konuşmaların sonunda Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç tarafından Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya plaket verildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı