REKLAMI GEÇ

TES’in düzenlediği kampanyada toplanan imzalar MEB’e gönderildi

TES’in düzenlediği kampanyada toplanan imzalar MEB’e gönderildi

Türk Eğitim-Sen’in, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere getirilen öğle arası nöbet uygulamasına son vermesini sağlamak amacıyla başlattığı dilekçe kampanyası tamamlandı. Toplanan 3 bin 200 imzalı dilekçe Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Mart 2018 Perşembe, 17:49

Öğretmenlere getirilen öğle arası nöbet uygulamasına tepki amacıyla Türk Eğitim-Sen tarafından başlatılan dilekçe kampanyası tamamlandı. Toplanan 3 bin 200 imzalı dilekçe, MEB’e gönderildi.

TES Şube Başkanı Emre Erdoğan, dilekçe kampanyası ile ilgili sendika binasında yaptığı açıklamada, öğretmenlere öğle arası nöbet görevi verilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

“YASAYA AYKIRI”
Öğretmenlerin robot yerine konulmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Erdoğan, “Bilindiği üzere okullarda tam gün eğitim yapılması nedeniyle öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmekte; dolayısıyla öğretmenler bu süre zarfında beslenme, dinlenme gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadır. Bu durum gerek ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere gerek Anayasa’ya gerekse 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırıdır. Tam gün nöbet tutan öğretmenler de diğer çalışanlar gibi gün içinde yemek, çay gibi ihtiyaçları nedeniyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyaç duymaktadır. Bu en temel insan hakkıdır. Okulun düzeninden sorumlu olan, eğitim ve yönetim işlerinin yürütülmesine katkı sağlayan, okuldaki eksiklikleri tespit eden, gerekli kontrolleri yapan nöbetçi öğretmenlere öğle arasında da nöbet görevi verilmesi, öğretmenlerin adeta robot yerine konulması, nefes almadan çalışması anlamına gelmektedir” dedi.

“İNSAN HAKKI İHLALİ”
Öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin acilen değiştirilmesini isteyen Erdoğan, “Türk Eğitim-Sen bu kadar insani bir talebin görmezden gelinmesini kabul etmemektedir. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı, ara vermeden çalışmanın motivasyonu da düşürdüğünü, öğretmenleri sağlıklı bir çalışma ortamından uzaklaştırdığını, öğretmenleri huzursuz kıldığını hesaba katmak durumundadır. Düşünün kesintisiz çalışan bir insandan verim elde edebilir misiniz? Ya da başarılı olmasını; okula, öğrencilere faydalı olmasını, okulda düzeni sağlamasını bekleyebilir misiniz? Zaten birden çok nöbet görevi verilerek öğretmenlere angarya iş yaptırılırken, bir de nöbetin bu haliyle uygulanması çok açık söylüyoruz ki, insan hakkı ihlalidir. Bu tür yaklaşımların eğitime bir katkı sağlamayacağından, aksine eğitimi geriye götüreceğinden, öğretmenleri Bakanlığa küskün hale getireceğinden bihaber misiniz? Bir kez daha vurguluyoruz: Beslenme, dinlenme ve ibadet gibi en temel ve insani ihtiyaçları karşılama hakkı verilmeksizin tüm gün nöbet görevi verilmesi hakkaniyete uygun ve insani değildir; yasaları da çiğnemektir. Sendikamız bu doğrultuda tüm Türkiye genelinde dilekçe kampanyası başlatmıştır. Topladığımız dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderiyor ve yapılan yanlışlığa dikkat çekiyoruz. Sendikamızın talebi; öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesidir. Yapılacak düzenleme ile birlikte tam gün nöbet tutan öğretmenlere öğle dinlenme hakkının açıkça düzenlenmelidir. Aksi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

3 BİN 200 DİLEKÇE
Erdoğan’ın açıklamasının ardından eğitimcilerden toplanan 3 bin 200 imzalı dilekçe PTT Bayramyeri Şubesi’nden Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı