REKLAMI GEÇ

Üniversitelilerin ‘Er’lik çilesi

Üniversitelilerin ‘Er’lik çilesi

Çeşitli üniversitelerin mimarlık, mühendislik ve elektrik elektronik bölümlerinden mezun olan öğrenciler, kendi alanlarında iş bulamayınca, Denizli’de itfaiye eri olmak için kuyruğa girdi.

/ DENİZLİHABER / 28 Ağustos 2009 Cuma, 19:54

Bahçelievler İtfaiyesi’nde gerçekleştirilen teste tabi tutulan öğrenciler, çaresiz kendileri göstermek için yoğun çaba harcadı. Kimisi atlama parkurunda takılırken, kimisi itfaiye aracının merdivenlerinde düşme tehlikesi yaşadı. İfaiye erleri de merdivene çıkarak, sınava giren öğrencilere yardımcı oldu. Özellikle bayan itfaiyeci adayları, denge testinde zorlanırken, hortum ile hedefi bulmakta zorlandı.

Denizli Belediyesi’nin itfaiye eri alımı için mülakata çağrılan 160 itfaiye eri adayı, işe alınacak 54 itfaiye eri arasında yer alabilmek için ter döktü. Denizli Belediyesi, itfaiye eri alımı için Türkiye genelinde duyuru yaptı. Duyuru sonucunda, 57’si ön lisans, 428’i de lisans olmak üzere 485 aday itfaiye eri olmak için müracaatta bulundu. Denizli Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü de, söz konusu başvuru sahiplerinden belirtilen şartları taşıyan 160’nı mülakata çağırdı. Adaylar, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ünal başkanlığındaki kurulca, gruplar halinde mülakattan geçirildi. Denizli Belediyesi Meclis Salonu’ndaki mülakatta, adaylar işe girmek için ter döktü. Başvuruların daha önce bildirildiği gibi Türkiye genelinde yapıldığını kaydeden Başkan Yardımcısı Ünal, “Denizli Belediyesi itfaiye eri alımı için mülakat yapıyoruz. 54 itfaiye eri alacağız. Bunlardan 19 tanesi ön lisans, 35’i lisans mezunu olacak. 160 kişi mülakata çağrıldı. İtfaiye eri için 485 kişi müracaat etti. Bunlarda 57’si ön lisans kalanı ise lisans mezunudur. Mülakatımız sınav ilanında belirtildiği gibi, mahalli idareler mevzuatı, Anayasa, Atatürk ilkeleri ve genel kültür sorularından oluşacak. Şimdi de dayanıklılık testi yapıldı” dedi.

İtfaiye Müdürü İlyas Tuncel ise adayların yükseklik korkusu ve dengelerini tespit edebilmek için mülakatın son durağının dayanıklılık testi olduğunu ifade ederek, “İçlerinden en iyilerini seçip daha sonra duyuru yapacağız” dedi.

Üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık bölümlerinden mezun olan itfaiye eri adaylarının, iş umuduyla yaptıkları yarış görülmeye değerdi. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu İnşaat Mühendisi Fatma Nalan Ekemen de (23), buradaki herkesin üniversite mezunu olduğunu söyleyerek, “İşte üniversite mezunlarının hali. Mezun olduktan sonra iş bulamadık. Zaten ekonomik kriz de var. Bizim için öncelikli iş. Şansımı denemek için buraya geldim. Şimdi hata yaptığım için burası da olmayacak. Başka bir sınava gireceğiz. Zaten ömrümüz sınavla geçti. Bitmek bilmiyor. Hayat engebeli ve tökezliyorsunuz. Burası da aynı. Hayat ile aynı. Burada da tökezledim. Burada mimar, mühendis ve elektrik elektronik mezunları var. Ama hayat bizi buraya itti. Şimdi bir er olabilmek için çalışıyoruz. Belki de zamanında ilkokul mezunu olarak buraya gelen erler bizim müdürümüz olacak” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı