REKLAMI GEÇ

Yıldızlar Beyaz Cennette buluştu

Yıldızlar Beyaz Cennette buluştu

Merkezefendi Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde 2009 yılında kurulan gözlem evi ile o dönemde Türkiye’nin resmi okullarında ilk ve tek gözlemevine sahip il olma unvanını elde eden Denizli, astronomi alanında yaptığı çalışmalara devam ediyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Temmuz 2016 Pazartesi, 17:40

“TÜBİTAK’a sunulan ve kabul edilen “4005 – Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” projeleri kapsamında “Yıldızlardan Yıldızsılara” projesi ile 30 fizik öğretmeni ile 15 fen bilimleri öğretmenine astronomi alanında teorik ve uygulamalı eğitimler verilmeye başlandı.

PROJENİN AÇILIŞI YAPILDI
Pamukkale Tripolis Otelde bir hafta süre ile devam edecek olan eğitimlerin açılışına Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Şener Bayram, Merkezefendi İlçe Millî Eğitim Müdürü Adem Kılınç, projenin ev sahibi Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Bakıt, Fizik Öğretmenleri Tahsin Demirciler ve Havva Han Şimşek ile üniversitelerden alanında uzman profesörler, eğitimciler ve öğretmenler katıldı.

PROJEYE 50 ÖĞRETMEN KATILIYOR
Projenin mimarlarından Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Tahsin Demirciler ikincisi gerçekleştirilen projeye 50 öğretmenin katıldığını söyledi.

Demirciler, “Uzay çağını yaşadığımız bu çağda uzaya çıkmak eğitimle olur düşüncesi ile 10 yıldır bu yolda hocalarımız ile çalışmaktayız. İyi bir noktaya geldiğimize inanıyoruz. Son yıllarda ülkemizde bu alanda güzel gelişmeler yaşanıyor. TÜBİTAK’ta uzay bölümü açıldı. Hükümet programlarında yer almaya başladı” dedi.

Okul Müdürü Yusuf Bakıt ise “TÜBİTAK’a sunulan 170 proje içerisinde 14 proje arasına girmeyi başardık. Üniversite düzeyinde olan projeler arasında yer almayı başaran ilk ortaöğretim projesidir. Hafta boyunca çeşitli faaliyetleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şener Bayram da geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen projenin eğitim camiasında astronomi alanında yapılan çalışmalara önemli bir katkı sağladığını kaydetti.

Bayram, “Buradan proje ekibimizi tebrik ediyorum. Ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine yükselmesi adına bilimsel çalışmaların artması gerekiyor. Biz istiyoruz ki buradaki 50 öğretmenimizin gittikleri yerlerde de projeler başlatmasıdır. Böylelikle bu çalışma ülke genelinde dalga dalga artacaktır. Sizleri burada ağırlamaktan onur duyduğumuzu belirterekten, uygulamalı eğitiminizin başarılı bir şekilde tamamlanmasını diliyorum” dedi.

“EĞİTİMDE YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü ise yaptığı konuşmada, “Bugün 2.sini gerçekleştirdiğimiz bu güzel organizasyonda ülkemizin farklı illerinden öğretmenlerimizi ağırlıyoruz. Eğitim en önemli davalarımızdandır. Bir toplum eğitimde gelişimini tamamlamadıysa her türlü kalkınma çabası sonuçsuz kalmaya mahkûmdur. Eğitimde yapacak çok daha işimiz var. Üzerimize düşen en büyük görev eğitimde devraldığımız bayrağı daha yukarılara taşımaktır. Projemiz bakanlığımızca da önemsenmektedir. Proje ekibimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof.Dr. Ethem Derman tarafından etkinliğin ilk dersi olarak “Astronomi Nedir?” konulu sunum yaptı.

Hafta boyunca Astronomi alanında uzman Prof. Dr. Dursun Koçer (İKÜ), Prof. Dr. Zeki Aslan, Prof. Dr. Ethem Derman, Prof. Dr. Serdar Evren (Ege Ünv.), Prof. Dr. Zeynel Tunca, Doç. Dr. Memduh Sami Taner (Akdeniz Ünv.), Doç. Dr. Özgül Keleş (Aksaray Ünv.), Dr. Umut Yıldız (NASA), Dr. Selçuk Topal (OXFORD), Uğur İkizler, Mert Koçer ve Ümit Fuat Özyar Genel Astronomi bilgilerinin yanında lise müfredatı içerisinde yer alan Astronomi konularında katılımcılara eğitim verecek.

Proje kapsamında uygulama atölyeleri kurularak, aynalı teleskop ve mercekli teleskop yapabilme, teleskop kullanabilme, gökyüzü fotoğrafçılığı, güneş saati, el planetaryumu, iğne deliği kamera yöntemiyle güneş çapının hesaplanması vb. çalışmalarına yer verilecek. Cansat maket uydu ve su roketi de kursiyerlere yaptırılıp gökyüzüne fırlatılarak uydu ve roket teknolojisinin temel bilgileri sunulacak.

Ayrıca 21 Temmuz 2016 Perşembe gecesi saat 21:00 ve 22:00’da Hierapolis Antik Tiyatro’da “Astronomide İz Bırakan İl Astronomlar” gösterisi ‘Biz Bu Saçları Değirmende Ağartmadık’ ve ‘Kültürüyle Harmanlanmış Çakma Yunan Mitolojisi’ Tiyatro gösterileri Aksaçlılar tarafından gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı