YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim kararı! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim kararı!

YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim kararı!

YÖK, uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi. YÖK ayrıca, salgın endişesi veya barınma nedeniyle eğitime devam etmek istemeyen öğrencilerin “kayıt dondurma” hakkından yararlandırılmasını da kararlaştırdı. YÖK’ün kararının ardından gözler Pamukkale Üniversitesi’ne çevrildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Şubat 2021 Çarşamba, 14:16

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 8.2 milyon üniversite öğrencisinin 1 yıldır beklediği açıklamayı sonunda yaptı. Sıkı tedbirler alınıp, öğrenciler gruplara ayrılıp seyreltilerek uygulamalı dersler yüz yüze kampüste yapılabilecek. Teorik derslerin on-line işlenmesi tavsiye edilirken, isteyen öğrenci kaydını dondurabilecek.

Üniversitelerin, ‘Bahar Dönemi’ açılışıyla ilgili YÖK, 1.3 milyon öğretim üyesi ve öğrencinin katılımıyla bir anket yapıp, sonuçlarını Sağlık Bakanlığı’na göndermişti. Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen cevabı dün alan YÖK Yürütme Kurulu toplanarak, salgının seyrine göre dönem ortasında değişme ihtimalini de hatırlatarak, şimdilik son kararını açıkladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç toplantı sonrası bir açıklama yaparak, “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci” adlı raporu tüm üniversitelere iletildiğini bildirdi. Kovid-19 salgını nedeniyle Mart 2020’den bu yana üniversitelerde eğitimin yükseköğretim kurumlarının aldığı kararlarla sürdürüldüğünü hatırlatan Başkan Saraç, sürecin güçlü koordinasyon ve esnek yönetimle sürdürüldüğünü söyledi.

Üniversitelerin bütün illere dağıldığını, her biri için farklı şart ve imkanlar olduğunu anlatan YÖK Başkan Saraç, tüm üniversiteler için aynı tedbir ve kararları uygulamanın doğru olmadığını söyledi. Üniversitelere iletilen, “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Raporu” kapsamında salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar yapabilmeleri için üniversitelere serbestlik tanındığı kaydedildi.

Uygulamalı eğitim, staj, işyerinde mesleki eğitim gibi hususlara dikkat çeken Başkan Saraç, “Salgın sürecinde eğitimler genel olarak çevrimiçi yöntemlerle devam ediyor. Özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimleri ağırlıkta olan bölüm ve/veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlikleri kazanmadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler, öğrenci ve öğretim elemanlarınca YÖK’e bildirildi” dedi.

Mezun durumunda olan öğrencilerin yetkinliklerinin kazandırılmasında telafisi güç eksiklikler olabileceğini düşündüğü için Sağlık Bakanlığına görüş sorduklarını anlatan Saraç, Sağlık Bakanlığının, son 3 haftadır vaka sayısının artışa geçtiğini hatırlatarak, üniversitelerin yüz yüze eğitime açılışında şehirler arası önemli bir hareketliliğe sebep olacağı uyarısı yaptığını iletti.

YÖK YÜRÜTME KURULU SON KARARLARI ŞÖYLE:
1. Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabilir.

2. Teorik eğitimler, Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlilikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması önerilir.

3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacak.

4.Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrenciler kayıtlarını dondurma hakkından yararlandırılacak.

5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde yoğunlaşarak, rehberlik hizmetlerine ağırlık verilecek.

GÖZLER PAÜ’YE ÇEVRİLDİ
YÖK’ün kararının ardından Denizli’de tüm gözler Pamukkale Üniversitesi’ne çevrildi. Öğrenciler, PAÜ Senatosu’nun alacağı kararı bekliyor.

Yorumlar

Bakış Açısı   -  Bağlantı 17 Şubat 2021, 15:28

Karar ne olursa olsun. Sorumluluk yöneticilerindir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı