REKLAMI GEÇ

TED Koleji’nde iklim grevi: “Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek”

TED Koleji’nde iklim grevi: “Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek”

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı iklim grevine TED Okulları’ndan önemli destek. Türkiye genelindeki tüm TED okullarıyla aynı anda TED Denizli Kampüsü’nde başlatılan iklim grevine okulun tüm öğrencileri destek verdi. Öğrenciler, “Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek” diye haykırdı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Eylül 2019 Cuma, 16:18

TED Denizli Koleji öğrencileri, İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in (16), iklim değişikliğine karşı başlattığı ve 20-27 Eylül tarihleri arasında dünyanın dört bir yanında ‘Sıfır Gelecek’ adı altında gerçekleşen iklim grevlerine destek verdi.

TED Denizli Koleji’nin anaokulundan liseye tüm öğrencileri, sabah saatlerinde ders başı yaptı. Bir süre sonra okulun sirenleri çaldı, 11. sınıflardan başlayarak, bir alt sınıfa eşlik eden öğrenciler okulu boşalttı.

Ellerinde iklim değişikliğine dikkat çeken afişlerle kampüs bahçesinde bir araya gelen öğrenciler, “Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek” sloganları attı.

“Buradayız çünkü geleceğimiz çaldınız” pankartı açan öğrenciler, “şimdi karbonu kes”, “Dünyamızı koruyun”, “Gökyüzü savaşıyor” yazılı afişler ile dünyanın geldiği durumu ortaya koyan resimler taşıdılar.

Grev bildirisini TED Denizli Koleji 11. sınıf öğrencisi Hüseyin Orhan Tarhan okudu. İklim değişikliğine karşı mücadele başlatan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg önderliğinde tüm dünyada Cuma günleri gerçekleştirilen ‘İklim İçin Okul’ grevlerine TED Denizli Koleji ve Türkiye’deki tüm TED Okulları öğrencileri olarak destek verdiklerini belirten Tarhan, şunları söyledi:

“Biz ‘Z’ kuşağı gençleri olarak “dünyamız 1.5 derece daha ısınırsa insanlığın geri dönüşü mümkün olmayan bir yıkımla yüz yüze kalacağını haykırıyor, gezegeni yok oluş sürecine sürükleyen politikalara dur demek için büyüklerimize çağrıda bulunuyoruz.

Bizden önceki kuşaklara sesleniyoruz. Bize büyük bir yük bıraktınız, lüks içinde yaşamak için havamızı, çevremizi kirlettiniz. Böyle giderse 2050 yılında yeşil bir dünyayı ancak sanal gözlüklerimizi takarak görebileceğiz. Biz havayı solumak, denizlerinde yüzmek, çocuklarımızla ağaçların gölgesinde oturmak istiyoruz. Tıpkı sizler gibi.

Yapılması gerekenleri biliyorsunuz, aslında herkes biliyor.

Küresel ısınmayı 1.5ºC ile sınırlandırmak, ekolojik sistemler ve yaşam alanları üzerindeki birçok kalıcı etkinin önlenmesi anlamına geliyor.

Bu sınırı geçmemek için küresel emisyonları %45 azaltmak ve 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşmak gerekiyor.

Bu yüzden, tarım, enerji, sanayi, bina, ulaşım ve şehirlerde ‘hızlı ve geniş kapsamlı’ dönüşümler gerekiyor.

Şu anda Paris Anlaşması kapsamında verilen taahhütler yetmiyor. Ülkelerin, en kısa zamanda taahhütlerini yenilemesi gerekiyor.

Dünyamız havale geçirmenin eşiğinde. Gezegenimiz yaşanabilir olsun diye herkesi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyoruz. Çünkü yaşamak için henüz başka bir dünya daha yok.”

Öğrenciler, iklim grevinin ardından yeniden sınıflarına geçti, derslerine kaldıkları yerden devam etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

İletişim

ADRES: Saruhan Mahallesi 1. sokak no:5 Denizli

TELEFON: 0258 385 7 385

Web: https://www.teddenizli.k12.tr/

Sosyal Medya Hesaplarımız

Harita