2018 yılı ihracat birincilerine ödül verildi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

2018 yılı ihracat birincilerine ödül verildi

2018 yılı ihracat birincilerine ödül verildi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), 2018 yılında DENİB üzerinden imalatçı/ihracatçı bazında ihracat yapan ve sektörlerinde 1. olan DENİB üyesi 42 firmaya ödüllendirdi. Törene Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da katıldı

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Kasım 2019 Cumartesi, 17:33

Denizli İhracatçılar Birliği, 2018 yılında imalat ve ihracat bazında sektörlerinde birinci olan firmaları Pamukkale’de düzenlenen bir törenle ödüllendirdi. Ödül törenine Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın yanı sıra Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Denizli Protokolü, Denizli Platformu’na bağlı oda ve derneklerin başkanları, sanayiciler, ihracatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

İHRACATÇILARIMIZA MÜTEŞEKKİRİZ
DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu törende yaptığı konuşmada 2018 yılında Denizli ihracatının parlayan yıldızlarını ödüllendirdiklerini belirterek, Denizli’nin Türkiye ihracatında 9. sırada olmasını sağlayan ihracatçılara teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Bilindiği gibi ilimiz, ülkemizin en çok ihracat yapan 9. ili konumunda. Bugün 3.000’e yakın ihracatçımızla,  180’in üzerinde ülkeye yaklaşık 2.500 ürünün ihracatını gerçekleştiriyoruz ve yıllık 3,5 milyar USD’ye ulaşan ihracatımızla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Denizli’yi ülkemiz ihracatında en üst sıralara taşıyan, yıl boyunca farklı fuarlara katılan, müşteri ziyaretleri gerçekleştiren, ilimizin ihracat bayrağını Avrupa’dan Afrika’ya, Uzakdoğu’dan Orta Doğu’ya kadar dünyanın dört bir tarafında dalgalandıran ihracatçılarımız tebriğin ve teşekkürün en büyüğünü hak ediyor.”

SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİĞİMİZ EN GÜÇLÜ ÖZELLİĞİMİZ
“2000’li yılların başında, ilimiz ihracatının lokomotifi olan tekstil ve konfeksiyon sektörü, toplam ihracatımızdan yüzde 80 oranında pay alıyordu” diyerek sözlerini sürdüren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “2018 yılı itibariyle, tekstil ve konfeksiyon sektörünün toplam ihracatımızdan aldığı pay yüzde 42 seviyesinde gerçekleşti. Bu değişim, ihracat rakamlarımızın azalmasından kaynaklanmıyor. Tam aksine; yükselen ihracat rakamlarımızla birlikte sektörel çeşitliliğimizin de artmasından kaynaklanıyor.

Öte yandan; makine ve aksamları, cam, kimyevi maddeler, tarım gibi sektörlerimiz de gelişmeye ve ihracatlarını artırmaya devam ediyor. Açıkçası; sektörel zenginliğimiz, ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artması noktasında en güçlü özelliklerimizin başında yer alıyor.

Sektörel çeşitliliğimizin yanı sıra, vurgulamak istediğim bir diğer önemli husus da kilogram başına ihracat değerimiz. Ülkemizin kg başına ihracat değeri geçtiğimiz sene 1,30 USD seviyelerindeydi. DENİB ihracatında ise bu rakam 2,60 USD olarak gerçekleşti. Katma değerli ihraç ürünlerimizle ülkemiz ekonomisine katkımızı devam ettiriyoruz. Son dönemlerde, ihracatçılarımızın Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma konularına yoğunlaştıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, önümüzdeki yıllarda da katma değerli ihracatımızı artırarak sürdüreceğimizi söyleyebiliriz. İhracat rakamlarımızı daha üst seviyelere taşımanın yolu mevcut sektörleri güçlendirmekten ve yeni ihracatçılar kazanmaktan geçiyor. Biz de DENİB olarak bu yönde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz ve yeni projelere imza atıyoruz.

Yoğun programlarına rağmen davetimizi geri çevirmeyerek ödül törenine katılan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız Sayın İsmail Gülle’ye, Denizli Protokolümüze, saygıdeğer davetlilerimize, ödül töreninin düzenlenmesinde emeği geçen mesai arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum ve az sonra ödül alacak ihracatçı firmalarımızı bir kez daha tebrik ediyorum” diye konuştu.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR:
2018 İMALATÇI BAZINDA:
ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMÜLLERİ A.Ş.
SEVAL KABLO AYD. CİHAZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş.
GAMATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
MENDERES TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
ÖZGÜVEN KABLO SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.
DENİZ TEKSTİL SAN.VE TİC.A.Ş.
OZANTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
DÖHLER GIDA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
CMK KABLO ELEKTRİK SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.
HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş.
KIMIL TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
FİLİDEA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
USPAR TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
VERİTAS TEKSTİL KONF. PAZ. SAN. TİC. A. Ş.
KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş.
ÇARKIT KABLO SAN VE TİC. A.Ş.
DENİZLİ RATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
NESA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
ERİKOĞLU EMAYE BAKIR TEL SAN. A.Ş.
EKE TEKSTİL KONFEKSİYON TURİZM SAN. VE TİC. A.Ş.
DOK-SAN DENİZLİ DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.
KOCAER TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
SEDAT UĞURLU TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
DENKİM DENİZLİ KİMYA SANAYİ TİCARET A.Ş.
MAKROTEKS TEKSTİL SAN.TİC.LTD. ŞTİ.
UŞAK İMALATCI İLK 3 FİRMA
AĞAOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş
UŞAK CEVAHİR DERİ TEKS. KONF. İNŞ. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
CCC TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ

İHRACATÇI BAZINDA SEKTÖRÜNDE 1. FİRMALAR
YM İTHALAT İHRACAT TİCARET LTD. ŞTİ.
ÇALIŞKAN TARIM ÜR.İNŞ.TAAHHÜT TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
AKIN HADDECİLİK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
EUROPTEC CAM SAN. TİC. A.Ş.
BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH.VE NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
SİNYOL BORU EKLEME PARÇALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
FMU KURUYEMİŞ GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
YAMAN MADEN SAN.VE TİC.A.Ş.
ARDÖKÜM MERDANE  SANAYİ  A.Ş.
ABALIOĞLU SU ÜRÜNL.GIDA TAR.İNŞ.İTH.İHR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
ATEŞ OTOMOTIV DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
AYNES GIDA Sanayi Tic. A.Ş.
SMYRNA SERACILIK TİC.A.Ş.

DIŞ TİCARET FİRMASI:
DTS DENİZLİ TEKSTİL DIS TİC.A.Ş.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı