REKLAMI GEÇ

DENİB Başkanı Kocasert kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi

DENİB Başkanı Kocasert kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, ihracat rakamlarını ve elde edilen başarıyı değerlendirdi. Kocasert, Ağustos ayında elde edilen başarının devam ettiğini, rekor bir oran daha yakaladıklarını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Aralık 2017 Cuma, 14:43

Ağustos ayında 224 milyon USD’lik ihracatla tüm zamanların rekorunu kıran Denizli İhracatçılar Birliği’nin, kasım ayında gerçekleştirilen ve bir önceki seneye kıyasla yüzde 20 artarak 230 milyon USD’yi geçen ihracatıyla yeni bir rekora imza attığın anlatan Kocosert, Ocak-Kasım dönemi ihracatının ise yüzde 14,7 artarak 2 milyar 247 milyon USD’ye ulaştığını söyledi.

Daha önceki değerlendirmelerinde, dünya ekonomisinin yeniden büyüme yönünde güçlü sinyaller vermesinin yılın geri kalanı için yeni rekorların ipucu niteliğinde olduğunu ifade ettiğini belirten Kocasert, “İhracatta atılım yılı ilan edilen 2017’de üst üste rekorlar kırmak son derece sevindirici ve cesaret verici.
TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise kasım ayında yüzde 23,7 artarak 300 milyon USD olarak gerçekleşti. Yılın ilk 11 aylık döneminde ise Denizli ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,6 artışla 2 milyar 792 milyon USD oldu” dedi.

“GÜÇLÜ İHRACAT BÜYÜMEYİ DESTEKLİYOR”
Ülke ihracatında da güçlü artışlar yaşandığına ve hedeflere emin adımlarla ilerlendiğine şahit olduklarını dile getiren Kocasert, “Kasım ayında yüzde 14,2 artan ülkemiz ihracatı 13 milyar 629 milyon USD’ye ulaştı. Yılın geride bıraktığımız ilk on bir ayında ise yüzde 10,7 artan ihracatımız 142 milyar 663 milyon USD olarak gerçekleşti. Böylelikle, 2016 yılının genelinde ulaşılan toplam ihracat rakamını kasım ayı itibariyle yakalamış olduk” diye konuştu.

İhracatın büyüme rakamlarına da pozitif katkı sağladığını vurgulayan Kocasert, “İlk çeyrekteki yüzde 5,2’lik büyümenin 2,3 puanının, ikinci çeyrekteki yüzde 5,1’lik büyümenin ise 1,7 puanlık kısmının ihracat katkısıyla olması motivasyonumuzu daha da artırdı. Birkaç gün sonra açıklanacak güçlü ve dünya ortalamasını geride bırakacak üçüncü çeyrek büyüme rakamlarımızda ihracatın yine pozitif katkı sağladığını göreceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı