REKLAMI GEÇ

DENİB DESIGN 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nin finalistleri belirlendi

DENİB DESIGN 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nin finalistleri belirlendi

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen ve Denizli’yi tasarım ve marka şehri haline getirmek amacıyla gerçekleştirilen “DENİB DESIGN 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması”nın finalistleri belirlendi. Ön kabul alan 28 yarışmacının eserleri değerlendirildi, 14 finalist zorlu bir sürecin ardından seçildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Eylül 2023 Çarşamba, 16:35

Başvuruları 18 Ağustos 2023’te tamamlanan ve katılımı son derece yüksek olan yarışmanın 28 başarılı projesi, 24-25 Ağustos tarihlerinde online olarak gerçekleştirilen ön jüri elemesinde belirlenerek mülakat ve bilgilendirme toplantısına katılmaya hak kazandı.

4-5 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen mülakat ve değerlendirme toplantısında DENİB Design Tasarım Yarışması Komite Başkanı Mukaddes Başkaya, DENİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve komite üyesi İbrahim Uzunoğlu, DENİB Design Tasarım Yarışması Komite Üyesi Osman Nuri Kes, Moda Tasarımcısı Neslişah Yılmaz Hidayetoğlu, MOTAD (Moda Tasarım Derneği) Başkanı Betül Eren Işık, iç mimar Sercan Selim Karakaş‘dan oluşan jüri heyeti, ev ve banyo tekstili kategorilerindeki toplam 28 projeyi detaylı bir şekilde inceledi.

Ev tekstili kategorisinde; Beril Ortaç, Beste Serim, Edibe Zehra Kanıbol, Kerime Hilal Çalışkan, Özge Özkan, Sedef Biricik, Sena Çiftçi finale kaldı. Banyo tekstili kategorisinde ise; Dilek Selçuk, İlke Deniz Selçuk, İvanna Zhydenko, Pınar Sağlamtaş, Seniyye Serim, Sevde Ecem Gürbüz, Ümmü Acar finale kaldı.

“Dönüşümün Büyüsü” temasıyla gerçekleşen yarışmada finale kalan 14 projenin dikimi ve koleksiyon haline getirilmesinde, Denizli tekstil firmaları tarafından üretilmesi ve ihracatı yapılan ürünlerde kullanılan havlu dokuma, bez dokuma ve örme kumaş çeşitlerinden materyallerin ve baskı-boya çalışmalarının kullanılması amaçlanıyor.

Eylül ayı itibariyle üretimlerine başlanması planlanan ve DENİB üyesi 14 firma ile eşleştirilen finalistlerle bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. Finalistler, moderatör ve mentorleri koordinasyonunda üretim çalışmalarını, kreasyonları ile eşleştirilen 14 firma ile tamamlamayacak.

Sürece ilişkin bilgi veren DENİB Design Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Mukaddes Başkaya, “DENİB olarak özelde Denizli’de olmak üzere, ülke genelinde tekstil sektöründe yeni tasarımcıların yetişmesini sağlamak, yetişen tasarımcıların ülke ihracatına katkıda bulunması amacıyla farklı etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz yarışmamızda finale kalan tasarımcıları firmalarımızla eşleştirerek, tasarımlarını koleksiyonlara eklemek için çalışıyoruz. Denizli’nin markalaşma yolculuğunda sektöre yenilikçi, katma değeri yüksek, inovatif ürünler kazandırma amacındayız. Türk tekstil sektörünün dünya çapında önemli bir bölümünü oluşturan ev ve banyo tekstili üretimini tasarımcıların bakış açısıyla geleceğe taşıyacağına inandığımız yarışmanın bu yıl ki teması “Dönüşümün Büyüsü”. Bu temayla Cumhuriyetimizin 100. Yılında “suya, toprağa ve yeşile saygı” diyerek Denizli’nin bu dönüşümün bir parçası haline gelmesi yolculuğumuz tüm hızıyla devam edecek. Yarışmanın tekstil sektörüne tasarım alanında önemli kazanımlar sağlayacağına inancımızın çok yüksek olduğunu vurgulamak isteriz. Finale kalan tüm finalistlerimize bundan sonraki süreçlerde başarılar dileriz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı