Memişoğlu: “Corona virüsü Dünya ekonomisini baskılayacak” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Memişoğlu: “Corona virüsü Dünya ekonomisini baskılayacak”

Memişoğlu: “Corona virüsü Dünya ekonomisini baskılayacak”

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli ihracatının 2020’ye yükselişle başladığını belirterek, bunun motivasyon kaynağı olduğunu söyledi. Ekonomik belirsizliklere ve Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün yarattığı etkiye de dikkat çeken Memişoğlu, Dünya ekonomisi üzerinde ciddi bir baskı oluşturacağına dikkat çekti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Şubat 2020 Pazartesi, 16:52

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Ocak ayında Türkiye ihracatının yüzde 6.1 artışla 14.8 milyar dolar olduğunu belirten Memişoğlu, Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince yapılan ihracatın ise yüzde 5 artışla 206 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatının ise ocak ayında yüzde 3.2 yükselerek 260 milyon dolar olduğunu ifade eden Memişoğlu, “Hem DENİB hem de Denizli ihracatında 2020 yılına artışla başlamamızın önemli ve motive edici olduğunu belirtebiliriz. Yıl boyunca da ihracatımızın, hedeflerimize paralel olarak artması ve ülkemiz ekonomisine katkısını sürdürmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

DÜNYA EKONOMİSİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Ülkenin en çok ihracat gerçekleştiren 9. kentinin Denizli olduğuna işaret eden Memişoğlu, “Avrupa’dan Amerika’ya, Uzak Doğu’dan Afrika’ya kadar yaklaşık 180 ülkeye ihracat yapıyor ve dünyanın neredeyse her noktasıyla iletişim halindeyiz. Bu sebeple dünya ticaretinde yaşanan gelişmeler ihracatımız adına oldukça önemli ve birliğimiz tarafından da yakından takip ediliyor. 2019 yılına ilişkin genel değerlendirmemizde geride bıraktığımız yılda dünya ekonomisini başta ticaret savaşları olmak üzere; BREXIT belirsizliğinin, korumacılık önlemlerinin, yükselen ithalat vergilerinin ve jeopolitik risklerin etkilediğini belirtmiştik. 2020 yılına girerken özellikle ABD-Çin müzakerelerinin olumlu seyri ve ilk faz anlaşmanın imzalanması, BREXIT sürecinin öngörülen planlamaya göre devam etmesi küresel ticarete ilişkin daha iyimser beklentilere yol açıyor” dedi.

Corona virüsün seyrinin de dünya ekonomisi açısından önemli olduğunu ifade eden Memişoğlu, “Çin’de benzer şekilde 2002 yılının son aylarında SARS virüsü ortaya çıkmıştı ve küresel ekonomide 40 milyar dolarlık kayba yol açmıştı. Ancak bahsi geçen dönemde Çin ekonomisinin büyüklüğü 1.5 trilyon dolar idi. Bugün ise Çin ekonomisinin 10 kata yakın büyüyerek 15 trilyon dolara ulaştığını görüyoruz. Yani Çin, o döneme kıyasla ekonomik ağırlığı daha fazla olan bir ülke. 2020 yılının hemen başında böylesine beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalmanın dünya ekonomisi üzerinde yeni bir baskıya yol açabileceğini söylememiz mümkün” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı