DENİB Başkanı Kocasert ihracat rakamlarını değerlendirdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DENİB Başkanı Kocasert ihracat rakamlarını değerlendirdi

DENİB Başkanı Kocasert ihracat rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracat rakamlarını açıkladı. TİM Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ihracatın Kasım ayında yüzde 14 oranında arttığını söyledi. Kocasert, TL üzerinde spekülatif olarak değerlendirdiği baskıların da kısa süre içinde sona ereceğini ifade etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Aralık 2016 Perşembe, 16:14

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kasım ayı ihracat rakamlarını Kocaeli’de açıklandı. Toplantıda TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert de hazır bulundu.

İhracat rakamlarının açıklandığı, genel ekonomik değerlendirmelerin yapıldığı toplantının ardından değerlendirmeler yapan TİM Başkan Vekili, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kasım ayındaki ihracat artışının sevindirici olduğunu söyledi.

Kocasert, “Bu yıl da, tıpkı 2015’te olduğu gibi dünya ekonomisinin beklentilerin çok altında, yaklaşık %2,4 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya mal ticaretinin ise %3’lük gerileme ile 16,1 trilyon USD seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Son yıllardaki düşük emtia fiyatlarına ek olarak, çevre ülkelerimizde yaşanan sorunlar da ihracatımızı olumsuz etkilemekte. Ancak, ülkemiz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kasım ayında ihracatını artırdı. Geçtiğimiz sene Kasım ayında 11 milyar 384 milyon USD olan ülke ihracatımız, bu sene yüzde 5 oranında artarak 11 milyar 952 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu aydan itibaren, devam eden aylarda ülke ihracatımızın artış trendi sürecektir” dedi.

DENİZLİ VE DENİB İHRACATINDA ARTIŞLAR DİKKAT ÇEKİYOR
Denizli ihracatının Kasım ayında %14 oranında artarak 244 milyon USD’ye yükseldiğini belirten Kocarest, Ocak-Kasım döneminde ise ihracatın %2,7 oranında arttığını ve 2 milyar 527 milyon Dolar’a alıştığını kaydetti.

DENİB tarafından kayda alınan ihracatın, Kasım ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla, %10 artışla 192 milyon USD olarak gerçekleştiğini dile getiren Kocasert, yıllık bazdaki artış oranının %1,6, gerçekleşen ihracat rakamının ise 1 milyar 960 milyon Dolar olduğunu kaydetti.

TL ÜZERİNDEKİ SPEKÜLATİF BASKILAR SONA ERECEKTİR
Döviz kurunun yükselmesinin ihracat açısından rekabetçiliği artıran unsurlardan biri olduğuna işaret eden Kocasert, “Ancak kur konusunda öngörülebilirlik çok önemli. Bu noktada gerek Merkez Bankası’nın, gerekse de hükümetin aldığı önlemleri destekliyoruz. Önümüzdeki süreçte TL üzerindeki spekülatif baskıların sona ereceğine inanıyoruz” dedi.

İHRACAT DESTEKLERİ İLE İHRACATIN ÖNÜ AÇILACAK
Ülke ekonomisinin son 27 çeyrekte ortalama %5 ile kesintisiz büyüdüğüne işaret eden Kocasert, “Ancak sürdürülebilir büyüme rakamlarına ulaşmak için katma değerli üretim ve ihracat hayati öneme sahip. Bunu gerçekleştirmek için ise kullanılacak dörtlü formül; Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma. Bilindiği gibi, 2023 ihracat hedefimiz dünya ticaretinden %1,5 pay almak ve en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmek. Hükümet tarafından son dönemde yapılan açıklamalarda, 2017 yılı bütçesinde ihracatçılarımıza verilen desteklerin 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarılacağının haberini aldık. Bu ve buna benzer destekler ile birlikte, ihracatımıza önemli bir katkı sağlanacağını öngörüyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı