Denizli ihracatı 2018’e de iyi başladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli ihracatı 2018’e de iyi başladı

Denizli ihracatı 2018’e de iyi başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. 2017’nin ihracatta atılım yılı olduğunu belirten Kocasert, 2018’i ise ihracatta rekorlar yılı olarak belirlediklerini kaydetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Şubat 2018 Perşembe, 14:47

Ocak ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklandığını belirten Kocasert, ihracatın 2016 yılının kasım ayından bu yana aralıksız artığını ve başarılı performansına kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.

“İhracatta Atılım Yılı” sloganıyla yola çıktıkları ve 157,1 milyar USD ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştıkları 2017 yılını geride bıraktıklarını anlatan Kocasert, 2018’in “İhracatta Rekorlar Yılı” olacağını kaydetti.

Kocasert, “Son 12 aylık ihracatımızı ele aldığımızda görüyoruz ki, ülkemiz ihracatı ulaştığı 158 milyar USD ile 2014’te yıl genelinde yakalanan en yüksek değer olan 157,6 milyar USD’yi geride bıraktı. Ocak ayında ise, ülkemiz ihracatı yüzde 16,3 artarak 12,2 milyar USD oldu. DENİB ve Denizli ihracatında da yılın ilk ayındaki artışlar dikkat çekiyor. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ocak ayında yüzde 9,1 arttı ve 209 milyon USD olarak gerçekleşti. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise yüzde 19,1 artışla 262 milyon USD’yi aştı” dedi.

KÜRESEL KOŞULLAR POZİTİF…
2018 yılı için küresel piyasalardaki birçok parametrenin son derece pozitif olduğunu dile getiren Kocasert, “Yeni yılda, dünya ekonomisinin ve ticaretinin büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. İlimiz ve ülkemiz için en önemli ihracat pazarı konumunda olan Avrupa Birliği’nin hem büyümesinin hem ithalat artışının süreceğini ifade edebiliriz. Benzer şekilde, yakın ve komşu pazarlarımızdaki büyüme ivmesi de olumlu. Enerji ve emtia fiyatlarının artışı ve Euro/Dolar paritesinin ihracatımız lehine gelişiminin de, 2018 yılının nasıl geçeceği konusunda önemli ipuçları verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında, son derece iyi başladığımız 2018 yılının geri kalanında da ihracat performansımızın artarak devam edeceğini ve sene sonunda hedeflerimize yeni rekorlar kırarak bir kez daha ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı