Denizli ihracatı 2020’nin ilk iki ayında artış gösterdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli ihracatı 2020’nin ilk iki ayında artış gösterdi

Denizli ihracatı 2020’nin ilk iki ayında artış gösterdi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Şubat dönemi ihracat rakamlarını açıkladı. Denizli ihracatının Şubat döneminde yüzde 1.6’lık artışla 192 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Memişoğlu, TİM rakamlarına göre artışın ise 2.6 olduğunu açıkladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Mart 2020 Salı, 14:37

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şubat dönemi ihracat rakamlarını değerlendirdi. Türkiye ihracatının şubat ayında yüzde 2.3 artışla 14.7 milyar dolarak olarak gerçekleştiğini belirten Memişoğlu, Ocak-Şubat dönemini kapsayan ihracatın ise yüzde 4.3 artarak 29.4 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince yapılan ihracatın şubat ayında yüzde 1.6 arttığını ve 192 milyon dolar olduğunu anlatan Memişoğlu, “Böylelikle, ihracat artışı ocak ayından sonra şubat ayında da devam etti. DENİB ihracatı Ocak-Şubat döneminde yüzde 3.2 artışla 398 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı ise şubat ayında yüzde 2.6 yükselişle 246 milyon dolar, yılın ilk iki ayında da yüzde 2.9 artışla 505 milyon dolar oldu” dedi.

NET İHRACATTAN BÜYÜMEYE POZİTİF KATKI
Türkiye’nin 2019 yılında yakaladığı 180.5 milyar dolarlık ihracat rakamının ışığında, net ihracatın büyümeye katkısının 2.3 puan olduğunu anlatan Memuşoğlu, bu katkının GSYH’nin 2019 yılını pozitif kapatmasında önemli bir katkı sağladığını vurguladı.

Memişoğlu, “2019’un başında birçok uluslararası kuruluş, ülkemiz ekonomisinin küçüleceği tahmininde bulunuyordu. Yıl genelinde gerçekleşen yüzde 0,9’luk büyümeye ihracatın olumlu katkısı; sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme noktasında ihracatın ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi” dedi.

OCAK-ŞUBAT DÖNEMİNDE 139 ÜLKEYE İHRACAT
2020 yılı şubat döneminde, DENİB üyelerinin yaptığı toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatının 99 milyon dolar, elektrik-elektronik ürünleri ihracatının 29 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller ihracatı 18.7 milyon dolar, madencilik ürünleri ihracatının ise 9.5 milyon dolar olduğunu ifade eden Memişoğlu, “Bu rakamlarla DENİB’in toplam ihracatından tekstil ve konfeksiyon yüzde 51.5, elektrik-elektronik ürünleri yüzde 15.1, demir ve demir dışı metaller yüzde 9.7, madencilik ürünleri ise yüzde 5 pay aldı. Son yıllarda artış ivmesini sürdüren makine ve aksamları sektörünün ihracatı şubat ayında yüzde 56 oranında artışla 6.2 milyon dolara yükseldi. Denizli makine sektörünün önemli bir potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Denizli İhracatçılar Birliği olarak sektörü desteklemek adına 2019’da UR-GE Projesi başlatmıştık. İlk faaliyetleri tamamlanan proje kapsamında 2020 yılı içinde ticaret ve alım heyetleri düzenleyerek ilimizin makine sektörünü dünyanın farklı bölgelerinde tanıtmayı amaçlıyoruz” dedi.

Şubat ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında ilk sırada 24 milyon dolar ile Birleşik Krallık’ın yer aldığını dile getiren Memişoğlu, “Ardından 20.7 milyon dolar ile Almanya, 15.1 milyon dolar ile İtalya, 13.5 milyon dolar ile Birleşik Devletler ve 9.9 milyon dolar ile Fransa geldi. Ocak-Şubat 2020 döneminde DENİB üyeleri 139 ülkeye ihracat yaptı. 2020 sonu itibariyle ihracat gerçekleştirilen toplam ülke sayısının 180’e ulaşmasını öngörüyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı