REKLAMI GEÇ

Denizli ihracatı son 4 ayda aralıksız yükseliyor

Denizli ihracatı son 4 ayda aralıksız yükseliyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ihracat rakamlarını değerlendirdi. Eylül ihracatının yüzde 16.4 artışla 323.5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Memişoğlu, son 4 aydaki istikrarlı yükselişe dikkat çekti, pandeminin izlerinin atılmaya başlandığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Ekim 2020 Cuma, 14:35

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı eylül ayında yüzde 4.8 artışla 16.01 milyar dolar olduğunu belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince yapılan ihracat yüzde 14.6 artarak 241 milyon dolara ulaştı. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı ise yüzde 16.4 yükselişle 323.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle DENİB ihracatında rekor seviyelere yakın bir ihracat değerine ulaşırken, Denizli ihracatında ise en yüksek değeri yakaladık ve rekor kırdık” dedi.

4 AYDIR ARALIKSIZ İHRACAT ARTIŞI
Yıla çok işi başlandığını, ancak pandemi dolayısıyla ihracattı kısa bir dönem duraklama yaşandığını anlatan Memişoğlu, “Son 4 aydır aralıksız artması ileriki dönemler için güçlü ipuçları veriyor. Her zaman belirttiğimiz gibi, ihracattaki en önemli özelliğimiz sektörel çeşitliliğe sahip olmamız. Eylül ayı rakamlarını incelediğimizde tekstil ve konfeksiyon sektöründe yüzde 17.65, elektrik-elektronikte yüzde 15.96, makine ve aksamlarında yüzde 23.49, demir-demir dışı metallerde yüzde 29.27 oranlarında çift haneli ihracat artışlarına ulaştığımızı görüyoruz. Ocak-Eylül döneminde ihracat yaptığımız ülke sayısındaki yükseliş de devam ediyor. Yılın ilk 9 ayında Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya, Afrika’dan Uzak Doğu’ya kadar tam 167 ülkeye ihracata imza attık” dedi.

“DENİB SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARI” BAŞLIYOR
Denizli İhracatçılar Birliği olarak, ihracatçı sektörlerin güçlendirilmesi ve ihracat rakamlarının daha üst noktalara taşınması amacıyla faaliyetlere aralıksız devam ettiklerini dile getiren Memişoğlu, “Bu hedefimiz doğrultusunda, 5 kişilik sektör ekibimiz üye firmalarımızı işyerlerinde ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. Bu defa da sektör ziyaretlerine ek olarak, ekim ayı içinde dijital platformlarda ‘DENİB Sektörel İstişare Toplantıları’na başlıyoruz. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ihracatçılarımızın sektörlerine ilişkin sunacakları görüşlerini dinlemek ve ortaya çıkacak fikirler ışığında önümüzdeki dönem planlamalarımıza yön vermek istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı