REKLAMI GEÇ

DENİZLİ İHRACATINI YÜZDE 6 ARTIRDI

DENİZLİ İHRACATINI YÜZDE 6 ARTIRDI

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Süleyman Kocasert, Denizli’nin Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına oranla azalırken, 2014’ün 11 aylık dönemi göz önüne alındığında yüzde 6 artış gösterdiğini açıkladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Aralık 2014 Pazartesi, 16:17

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Süleyman Kocasert, yaptığı yazılı açıklama ile Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Ülke ihracatının geçen yılın aynı ayına göre % 6,4 azalış ile Kasım ayında 12,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Kocasert, Ocak-Kasım döneminde ise Türkiye’nin % 4,4’lük artış ile 144 milyar dolarlık ihracata imza attığını bildirdi. 

Kasım ayında Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre %14 oranına gerileyerek 193 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Kocasert, Ocak-Kasım döneminde ise DENİB tarafından % 9 oranında artış ile 2 milyar 132 milyon dolarlık ihracatın kayda alındığını belirtti. Kocasert, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Denizli Merkezli firmaların Kasım ayındaki ihracatı, % 20’lik gerileme ile 257 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Kasım döneminde TİM verilerine göre Denizli’nin ihracatı 2 Milyar 969 Milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu % 6 oranında yükselişe karşılık geliyor. Denizli bu performansı ile en fazla ihracat gerçekleştiren iller arasında sekizinci sıradaki yerini koruyor” dedi.

ABD UMUT VERİCİ AB DURGUN
ABD ekonomisinde toparlanma sürecinin devam ettiğini ifade eden Kocasert, ”Performansları iyi olan ülkeler arasına ABD, İngiltere, Kanada, Güney Kore gibi ülkeleri de ilave etmek mümkün. Diğer taraftan, Avrupa Birliği’nde ise durağanlık kendini hissettirmeye devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde de yavaşlamanın öne çıktığını gözlemlenmekte. Enerji ithalatının oldukça üst düzeylerde olduğu ülkemizde, petrol fiyatlarında yaşanmakta olan gerilemenin Türkiye’nin cari dengesine olumlu yansıyacağını söylemek yanlış olmaz. Bunun somut etkilerini Ocak ayından itibaren açıklanacak istatistiklerde daha net görebileceğiz. Petrol fiyatlarında % 30’lara varan gerileme, 2015 yılında enflasyon ve cari açıkta gözle görülür iyileşmeleri beraberinde getirecek” dedi.

TÜRKİYE INOVASYON HAFTASI 4-5-6 ARALIKTA İSTANBUL’DA
Öte yandan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası’nın bu yıl da İstanbul’da gerçekleştirileceğini belirten Kocasert, “Faklı ülkelerden kendi alanlarında önemli başarılara imza atmış olan bilim adamlarının ve profesyonellerin sunumlar yapacağı etkinlikte Denizli İhracatçılar Birliği de kendi standında, Tasarım Yarışmasında dereceye girenlerin çalışmaların sergileyecek. Söz konusu etkinliğin detyalarına www.turkiyeinovasyonhaftasi.com adresinden ulaşılabilir” dedi.

Yorumlar

Emre Kısmet   -  Bağlantı 1 Aralık 2014, 23:20

Ne Türkiye ne Denizli bu gidişle 2023 hedefini tutturur. Yerimizde sayıyoruz. Neden mi?
Başımızdakilerin tek derdi imam hatip açmak, orayı burayı biz keşfettik diye saçmalamak. Bu kafayla istediğiniz kadar inovasyon günleri düzenleyin beyler…

yunalg   -  Bağlantı 1 Aralık 2014, 16:51

bana gore haberdeki en ilgi cekici ayrinti gecen senenin kasim ayina gore Denizli ihracatinin % 20 azalmis olmasi..2023 hedefine bu sekilde mumkun degil ulasilamaz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı