REKLAMI GEÇ

Denizlili ihracatçılar 2019 yılının hedefini belirledi

Denizlili ihracatçılar 2019 yılının hedefini belirledi

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu ile diğer İhracatçı Birlikleri Başkanları, Ankara’da yapılan 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı’na katıldılar.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Ocak 2019 Cuma, 16:08

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu ile diğer İhracatçı Birlikleri Başkanları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin de katıldığı Ankara’daki “2018 Yılı İhracat Rakamları Değerlendirme Toplantısı”nda yerlerini aldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı 2018 yılı ihracat rakamlarının, Türkiye’nin yılı güçlü bir şekilde tamamladığını gösterdiğini söyleyen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “İhracatta Rekorlar Yılı” ilan edilen 2018’de, ülkemiz ihracatı yüzde 7,1 artışla 168,1 milyar USD oldu. Bu rakam, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatı olarak kayıtlara geçti. Aralık ayında ise ülkemiz ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 artışla 13,9 milyar dolar olarak gerçekleşti ve böylelikle 2018 Aralık, tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı oldu” dedi.

DENİZLİ İHRACATI REKOR KIRDI
Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 9. ili konumunda bulunan Denizli’nin, 2018 yılında sıralamadaki yerini koruduğunu da dile getiren Memişoğlu, “ Yıl içinde çeşitli rekorlara imza atan ilimiz ihracatı 2018 yılında, 3 milyar 370 milyon USD ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. İhracatımız, bir önceki yıla kıyasla yüzde 10,4 yükseliş ile çift haneli artış gösterdi. 2019 yılında da ilimizin güçlü ihracat artışını sürdüreceği kanaatindeyiz. Yılsonu için kendimize 3 milyar 750 milyon USD hedef koyduk ve tüm ihracatçılarımızda birlikte bu sene de hedefimize emin adımlarla yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Denizli İhracatçılar Birliği’ne üye firmalar tarafından yapılan ihracat ise, 2018 yılında yüzde 4 oranında yükselerek 2 milyar 544 milyon USD olduğunu da dile getiren Memişoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

171 ÜLKEYE İHRACAT
Yıl boyunca fuarlara katılım sağlayan, ikili görüşmeler gerçekleştiren, müşteri ziyaretlerinde bulunan, ilimizin ihracat bayrağını dünyanın hemen hemen her yerinde dalgalandıran ve bugün ulaştığımız rakamların en büyük mimarı olan ihracatçılarımızı başarılarından ve ilimiz ekonomisine sundukları katkılardan dolayı kutlamak istiyorum.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak, 2018 yılında 171 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. En çok ihracat yaptığımız ülke Birleşik Krallık olurken; ardından Almanya, Birleşik Devletler, İtalya ve Fransa geldi.

EN FAZLA İHRACAT AVRUPA BİRLİĞİ’NE
En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği’ne ihracatımız, 2018 yılında yüzde 4’ün üzerinde artarak 1 milyar 635 milyon USD oldu. Avrupa Birliği, toplam ihracatımızdan aldığı yüzde 64’ü aşan payla, ilimiz ihracatı için stratejik önemini sürdürdü. Bu sene de, Avrupa ekonomisinde yaşanacak gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

DENİB ihracatının ön sıralarındaki sektörleri incelediğimizde, listenin en üstünde yüzde 54,2’lik payla tekstil ve konfeksiyon sektörünün olduğunu görüyoruz. DENİB ihracatında öne çıkan diğer sektörlerin toplam ihracatımızdan aldığı yüzde 15 pay ile elektrik, elektronik, hizmet, yüzde 10,1 pay ile demir ve demir dışı metaller, yüzde 5,4 pay ile madencilik ürünleri olduğunu ve ihracatımızda son yıllarda yaşanan sektörel çeşitliliğin devam ettiğini söyleyebiliriz.

2019 yılında ülkemizin hedefi olan 182 milyar USD’lik ihracat yolculuğumuza, Denizlili ihracatçılar olarak her zaman olduğu gibi olumlu katkılar sunacağımızı, güçlü ihracatın sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi de beraberinde getireceğini düşünüyorum.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı