REKLAMI GEÇ

İhracatçı soğuk terler döküyor!

İhracatçı soğuk terler döküyor!

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanvekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Euro kurundaki düşüşün ihracatçıyı terletmeye başladığını belirterek, “Acilen bir şeyler yapılmalı, bıçağın kemiğe dayandığını söylemek için artık erken değil” dedi. İhracatçının tedbir alması gerektiğini ifade eden Kocasert, “Önümüzü görmekte zorlandığımız bir dönemden geçiyoruz” sözleriyle tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Ocak 2015 Cuma, 13:55

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanvekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, küresel ekonominin zaten sıcak olan gündeminin, Draghi’nin tahvil alım programı ile daha kritik bir hal aldığını açıklardı 23 Ocak 2014’te 3,06 olan Euro kurunun, 23 Ocak 2015’te 2,63 düzeyine geldiğini ve gerilemeye devam ettiğini belirten Kocasert, Bu basit gösterge bile ihracatçının nasıl bir zor durumda olduğunu özetliyor. Euro’daki gerileme ve paritedeki hızlı düşüş doğrusunu söylemek gerekirse ihracatçıyı terletmeye başlamıştır. Açıkçası iş dünyası nadiren böylesi net ifadelerle bir şeyler talep eder ama bıçağın kemiğe dayanmak üzere olduğunu söylemek için artık erken değil. Kur konusunda acilen bir şeyler yapılmalı. Ülkemiz ihracatının neredeyse yarısı Euro ile yapılmakta. Otomotiv ve hazırgiyim sektörü gibi önemli sektörlerde bu oran çok daha üst düzeylerdeyken, ihracat pazarlarımızı ve rekabet gücümüzü korumak adına başta Merkez Bankasından olmak üzere yetkili kurumlardan proaktif adımlar bekliyoruz” dedi.

“İHRACATTAKİ KAYIP 12 MİLYAR DOLAR OLUR”
Sepet kurun 2,5’un altına düşmesinin riskt olduğuna dikkat çeken Kocasert, “Bu gibi durumlarda alınacak önlemlerdeki küçük bir gecikmenin telafisi çok uzun süreler alabilmektedir. Merkez Bankası Euro 2,90’ın üzerine çıktığında nasıl pozisyonunu güncelliyorsa, 2,70’in altına gerilediğinde de acilen, faiz indirimi ve döviz alım politikaları gibi politikalara daha kararlı bir şekilde yönelmelidir. Türkiye’nin 2014 yılında AB ülkelerine gerçekleştirdiği ihracat 67,6 milyar dolar. 2014 ortalama paritesinin 1,32-1,33 olduğundan yola çıkarsak bu yaklaşık 51 Milyar Euro’ya karşılık geliyor. 2015’te Euro bölgesine ihracatın değişmeyeceğini düşünerek, paritenin ortalama 1,15 olacağını varsayarsak, AB’ye yapılan ihracatın dolar karşılığının 59 Milyar Dolar olacağını ve 8,5 milyar dolarlık bir ihracat kaybı ile karşı karşıya geleceğimizi öngörebiliriz. Daha dramatik bir şekilde eğer parite 1,1 düzeylerinde olursa ihracatın dolar karşılığı 56 milyar dolar olacak ve ihracat kaybı istatistiksel olarak yaklaşık 12 Milyar Dolar olarak karşımıza gelecek. Açıkçası, 2015’in küresel ekonomi açısından kolay bir yıl olmayacağı da düşünülürse, Türkiye ihracatının sağlıklı gelişimi adına bu kayıpların katlanabilir ve telafi edilebilir olduğunu ifade etmek mümkün değil. Diğer bir nokta ise, bu seviyelerdeki kurun ihracatçıyı zor durumda bırakmanın ötesinde ithalatı da ucuz ve cazip hale getirmesidir ki, bu da zaten yumuşak karnımız olan cari açığı olumsuz etkileyecektir” dedi.

“İHRACATÇI HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMALI”
“Önümüzü görmekte zorlandığımız günlerden geçiyoruz” diyen Kocasert, ihracatçıya da şu uyarılarda bulundu: “ Bu ortamda ihracatçılar olarak kur kaynaklı risklerimizi hedge etmek ve kur riskinden koruyucu finansal enstrümanları kullanmak zorundayız. Diğer taraftan, Dolar ile ticaret yapılan pazarlara yoğunlaşmak ve daha fazla ihracat gerçekleştirmenin yollarını aramalıyız.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı