REKLAMI GEÇ

İhracatın yıldızlarına ödül

İhracatın yıldızlarına ödül

Denizli’de 2015 yılında en çok ihracat yapan 40 firma, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı törenle ödüllendirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Ekim 2016 Cuma, 23:00

Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) Anemon Otel’de gerçekleştirdiği ihracatın yıldızları ödül töreni, Bakan Zeybekci’nin gecikmesi nedeniyle yaklaşık 1.5 saat geç başladı. Toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekilleri Sema Ramazanoğlu, Şahin Tin ve Cahit Özkan, Vali Vekili Ekrem Büyükata, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, oda ve borsa başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları katıldı.

denib-ihracatin-yildizlari-odul-6

“SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİĞİMİZ ARTTI”
DENİB’in tanıtımının yapıldığı sinevizyon gösterisinin ardından DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, 2009 krizinden sonra ilk kez geçen ihracatın düşüş kaydettiğini belirtti. Dünya ihracatının küçüldüğünü anlatan Kocasert, Denizli olarak farklı bir profil çizildiğini, geçen yıl Türkiye ortalamasının üzerinde bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıla göre daha başarılı bir performans çizildiğini dile getiren Kocasert, dünyadaki ihracatın düştüğü dönemde geçen yıla oranla yüzde 10 civarında bir yükseliş olduğunu Vurguladı. Bunda tekstil ve konfeksiyonun büyük paya sahip olduğunu vurgulayan Kocasert, sektörel çeşitliliğin de ciddi oranda arttığını ifade etti. Denizli ihracat potansiyeli, çeşitliliği ve rakamsal verilerini anlatan Kocasert, marka konusunda aşama kaydedilmesi, teşviklerin iyi kullanılması gerektiğini kaydetti.

denib-ihracatin-yildizlari-odul-5

“DENİZLİ BİR MARKA ŞEHİR”
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise Denizli’nin görkemli beyaz travertenleri, girişimci ruhuyla gelişen bir marka şehir olduğunu ifade etti.

Çıkrıkçıoğlu, “Denizli gıptayla bakılan bir il. Bu başarıyı daha da yukarı taşımalıyız. Denizli ihracatı 2015 yılında 2.5 milyar dolara ulaştı. Denizli demek tekstil ve hazır giyim demektir. İhracatın önemli bir bölümünü bu sektör gerçekleştiriyor. Büyük resme baktığımızda Denizli’nin bu alanda bir merkez olduğunu görüyoruz. Denizli Türkiye’nin bornoz ihracatının yüzde 15’ini tek başına yaptı” dedi.

Hükümetin ihracatçıya verdiği desteklerin her geçen gün arttığını dile getiren Çıkrıkçıoğlu, bu konuda önerilerinin birçoğunun da hayata geçirildiğini kaydetti. Yapılan ihracatın katma değerinin ne kadar olduğunu bilmek gerektiğini anlatan Çıkrıkçıoğlu, “Bir kamyon domates ile 7 telefon aynı. Bu nedenle inovasyona önem vermeliyiz. Teknolojiyi yalnızca kullanan değil, üreten bir nesil yetiştirmeli, inovasyona önem vermeliyiz. Ancak bu sayede hedeflerimize ulaşabiliriz” dedi.

denib-ihracatin-yildizlari-odul-7

“ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEMİZ LAZIM”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de 1989 yılında Heimtex fuarında hiç Denizlili firmanın olmadığını, bugün ise bu fuara 60’ın üzerinde firmayla katılımın sağlandığını söyledi. Denizli’nin kara tezgahlardan en modern makinelere geçtiğini ve istediğini elde ettiğini anlatan Bakan Zeybekci, “Türkiye fasoncu bir ülke olarak geldiğimiz noktada mucizeler yaratıldı. Fasoncu olarak yolun sonuna geldik. Bundan sonra tasarımı, dizaynı, modasını belirlemediğimiz bir süreçte devam edemeyiz. Artık yeni şeyler söylemek lazım. Topyekün bir seferberliğin başlaması gerekiyor ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

“BU ÜLKEYE YAPILAN EN BÜYÜK İHANET”
2002 yılından günümüze Türkiye’yi değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin üst gelir düzeyine sahip ülkeler seviyesine geçme aşamasına gelmişti ki, bir anda karanlık bir çan çaldı. Gezi olayları çıktı, Türkiye’nin başına çorap örülmeye kalkıldı. Başbakan Vekili Bülent Arınç’a liste verdiler. Kanal İstanbul durdurulsun, 3. köprü iptal edilsin, nükleer enerjiden vazgeçilsin gibi 8 talepleri vardı. İçinde bir tek taksimle ilgili laf yoktu. O ihanet bitti, 17-25 Aralık ihaneti başladı. Savcılar mahkemeye 1080 sayfa iddianame, onlarca çuval bilgi ve belgeyle suç duyurusunda bulundu. Çocuk hikayesi olsa bir haftada okunur. 15 dakika sonra karar çıktı. Gezi olaylarında durdurulsun denilen tüm yatırımları yapan firmaların mal varlıkları donduruldu. Sonra 15 Temmuz. Bu ülkeye yapılan en büyük ihanetti. Bu ihanette 241 şehidimiz, 2195 gazimiz var. Bir çoğu hayatlarını engelli olarak devam ettirecekler” dedi.

“HUKUK TERAZİSİNDE AYIKLANACAKLAR”
Bu ihanetin hesabının sorulacağını, ancak at izinin it izine karışmayacağını dile getiren Bakan Zeybekci, “Türk hukukunun adil terazisinde bunların hepsi tek tek ayıklanacak. Geçmişte olduğu gibi bu dönemin de fitnecileri çıkacak. Bu halk onların da hakkından gelecek. Biz işimize bakacağız” dedi.

“AFRİKA DEDİĞİMİZDE TEREDDÜT EDİLMİŞTİ”
Dünyanın süt liman olan ülkelerinde ihracat düşerken Türkiye’nin ayakta kaldığını dile getiren Bakan Zeybekci, “Her şeye rağmen Türkiye ihracatını toparlamaya devam ediyor. En büyük pazarlarını kaybetmesine rağmen ayakta duruyor. 2005 yılında Afrika dendiğinde, herkes ‘Avrupa yüzünü çevirdi onun için Afrika’ya yöneldiler’ denilmişti. Geldiğimiz noktada Afrika’nın ne kadar önemli olduğunu gördük” dedi.

“İHRACATÇIYI HEP DESTEKLEDİK”
Bakanlık döneminde hep ihracatçının yanında yer almaya çalıştıklarını dile getiren Bakan Zeybekci, “Benden istediğiniz, hükümetimizden istediğiniz her şeyi bir bir yerine getirdik. Bunu daha fazlasıyla yaptık. Kimse ‘ihracatçılar olarak şunu talep ettik olmadı’ diyemez. Hedefimiz Türk pasaportu gösterildiğinde tüm kapıları açan bir kart olmasıydı. Ama henüz olmadı. İhracatçılarımıza belirli kriterler dahilinde yeşil pasaport hakkı verilecek. İhracat arttıkça, şirketin hak edeceği pasaport sayısı da artacak” dedi.

denib-ihracatin-yildizlari-odul-9

“ÇOK ÖZEL DESTEKLER GELİYOR”
İhracatçının artırdığı ihracat oranında nakit destek verileceğini belirten Bakan Zeybekci, “Türkiye olarak kendi devlerimizi yaratmak zorundayız. Biz başkalarının belirlediği sektörler içinde olmayacağız. Bedelsiz arazi tahsis edilecek, enerji sabitlenecek, 20 asgari ücrete kadar uzman personelin maaşı desteklenecek. Tek başına altından kalkamayacağı büyük yatırımlarda devlet yüzde 49’a kadar ortak olacak, belirli bir yıl sonra devredilecek. Özellikle sektörlerde farklı çalışmalar yapılacak. Tüm bunlar yapılırken, rekabet yine sağlanacak, kimse tekelleştirilmeyecek” dedi.

Türkiye’nin milli gelirinin 15 bin dolara çıkmasında konuşulan sorunların tamamının biteceğini dile getiren Bakan Zeybekci, bu rakam 30 bin dolara çıktığında da herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının peşinden koşacağını kaydetti.

Denizli’ye yapılacak yatırımlara ilişkin değerlendirmeler de yapan Bakan Zeybekci, demiryolu ulaşımının kolaylaştırılacağını, semt hastanesinin kısa sürede hayata geçirileceğini ifade etti.

denib-ihracatin-yildizlari-odul-8

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye Denizlili tasarımcılar tarafından dizayn edilen Osmanlı kaftanı hediye etti.

denib-ihracatin-yildizlari-odul-3

İŞTE ÖDÜL ALAN İHRACATÇILAR
Seval Kablo, Erbakır, Menderes Tekstil, Pamukkale Kablo, Gamateks, Ozanteks, Deniz Tekstil, Eke Tekstil, Küçüker Tekstil, Hürsan Havlu, Dok-San Denizli Dokuma, Kımıl Tekstil, Nesa Tekstil, Sedat Uğurlu Tekstil, Uspar Tekstil, Filidea Tekstil, Kocaer Tekstil, Çarkıt Kablo, Ekpen Tekstil, Döhler Gıda Sanayi, YM İthalat İhracat, Çalışkan Tarım Ürünleri, ONC Metal, Eurotek Cam, Özpekler İhracat ithalat, Ağaoğlu Dış Ticaret, Bakkur Gıda, Biriz Kuruyemiş, Denkim Denizli Kimya, Uğur Kuruyemiş ve Tekstil, Fadib Madencilik, Ardöküm Merdane, Aynes Gıda, Ateş Otomotiv, Elteksmak Elektrik Elektronik, SS Doğaltaş Traverten.

Uşak Merkezli firmalar Ağaoğlu Tekstil, Asya Çadır ve PUL-TECH Kompazit de ödül aldı.

Ödül töreni toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı