İhracatta toparlanma eğilimi sürüyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İhracatta toparlanma eğilimi sürüyor

İhracatta toparlanma eğilimi sürüyor

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Memişoğlu, ihracatta toparlanma eğiliminin sürdüğünü belirtti, temmuz ayında ihracatta yüzde 6.7’lik artış yaşandığı bildirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Ağustos 2020 Salı, 14:17

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Türkiye ihracatının temmuzda yüzde 5.8 azalarak 15 milyar USD olduğunu belirten Memişoğlu, Denizli ve DENİB ihracatında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla arttığını ifade etti.

Memişoğlu, “Temmuz ayında TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 6.7 yükselişle 298 milyon USD olurken, DENİB üyelerince yapılan ihracat ise yüzde 4.2 artışla 216.5 milyon USD olarak gerçekleşti. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla eksik iş gününe rağmen Denizli ve DENİB ihracatında yaşanan artış adeta bayram hediyesi oldu” dedi.

Pandemi döneminde küresel taleplerde yaşanan gerilemenin ihracatı etkilediğini anlatan Memişoğlu, “Mayısta 126 milyon USD, haziranda ise 183 milyon USD olan DENİB ihracatının temmuz ayında 216.5 milyon USD’ye ulaşması güçlü toparlanma yaşadığımızın önemli bir göstergesi. Dinamik yapılarıyla ön plana çıkarak fark yaratan ve yeni değişkenlere hızla ayak uydurabilen ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

DENİB’DEN 157 ÜLKEYE İHRACAT
Ocak-Temmuz döneminde DENİB üyeleri tarafından 157 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini dile getiren Memişoğlu, “Yılın ilk yedi aylık verileri ışığında birinci sırayı 160,3 milyon USD’lik ihracatla İngiltere alırken, ardından 152,5 milyon USD ile Almanya, 107,5 milyon USD ile ABD, 79 milyon USD ile İtalya ve 63,3 milyon USD ile Hollanda geldi” dedi.

Denizli ihracatından en çok pay alan sektörü olan tekstil ve konfeksiyonda temmuz ayında yüzde 17,3 oranındaki artışla ulaşılan 126,7 milyon USD değerindeki ihracatın dikkat çektiğini vurgulayan Memişoğlu, “Pandemi dönemi sonrasında haziran ve temmuz aylarında yükselişini sürdüren ihracatımızın yılın geri kalan bölümünde de artmasını, böylelikle hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine sağladığımız katkının devamını hedefliyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı