İhracattaki düşüşün nedeni dolar- Euro paritesi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İhracattaki düşüşün nedeni dolar- Euro paritesi

İhracattaki düşüşün nedeni dolar- Euro paritesi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, ihracattaki düşüşün temel nedeninin dolar-Euro paritesinden kaynaklandığını söyledi. Önümüzdeki 4 yıl seçim olmayacağını belirten Kocasert, bunu bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Ocak 2016 Çarşamba, 11:55

Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
DENİB Başkanı, TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert, Dedeman Park Otel’de gerçekleştirilen toplantıda 2015 yılını değerlendirdi, 2016’den beklentileri açıkladı. 2015’te toplam ihracatın yüzde 8.7 kayıpla, 143 milyar 730 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Kocasert, dünya ticaretinin yeterince büyümediği, gelişmiş ekonomilerin bile önemli sıkıntılar yaşadığı, özellikle yakın coğrafyada ciddi sıkıntıların olduğunu, sığınmacı ve terör olayları ile Rusya-Ukrayna arasında yaşananlarla “kriz dolu” bir yılın geride bırakıldığını belirtti.

NEDEN DOLAR-EURO PARİTESİ
İhracattaki düşüşün asıl temel nedeninin dolar-Euro paritesinden kaynaklandığını söyleyen Kocasert, “Dünyanın en önemli ekonomilerinden Almanya’nın yaklaşık yüzde 12, Fransa, İtalya, İngiltere’nin yüzde 13-15, bazı ülkelerin yüzde 22 oranında ihracatta değer kaybı yaşadığı bir dönemde, ülkemizin yüzde 8.7’lik kaybı bile başarılı olarak nitelendirilebilir. Çünkü 13 milyar dolara yakın parite kaynaklı kaybımız var. Yani Denizli başta olmak üzere ülkemiz ihracatının önemli bir kısmının Euro bölgesine olduğunu düşünülürse ve istatistiklerimizi de dolar olarak kayda aldığımız hatırlanırsa, geçen yıl bu dönemlerde 100 milyon Euro ihracat yapıp, bunu 132 milyon dolar olarak kayda alırken, bu yıl 100 milyon Euro ihracat yapıp, 107 milyon dolar olarak kayda alıyoruz. Paritenin dışında bütün dünyada yaşanan ham madde fiyatlarında gerileme başta demir, çelik ve petrol fiyatlarındaki düşüş dünya ticaretini değer bazında aşağı çekerken, ülkemizin ihracatının gerilemesinde de çok önemli rol oynadı” diye konuştu.

4 YIL SEÇİM OLMAMASI FIRSAT
Türkiye ekonomisinde ciddi pozitif gelişmelerin de yaşandığını ifade eden DENİB Başkanı ve TİM Başkan vekili Süleyman Kocasert, istihdamdaki artışın sevindirici olduğunu dile getirdi.

denizli-denib-2015-degerlendirme-ic

Önümüzdeki 4 yıl seçim olmayacağını, bu süreci fırsat olarak gördüklerini anlatan Kocasert, “Bizler gerçek işimize, ekonomiye odaklanırsak, herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirirse ve birtakım yapısal reformları yerine getirmekten çekinmezsek, 2016 başta olmak üzere 2017 ve 2018 yıllarına daha umutlu bakabiliriz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı