Kocasert: İhracatta bayram sevinci - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kocasert: İhracatta bayram sevinci

Kocasert: İhracatta bayram sevinci

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Kocasert, “Bayram tatiline rağmen ihracatımızın artması sevincimizi katladı ve adeta çifte bayram yaşattı” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Eylül 2017 Pazartesi, 10:46

TİM Başkan Vekili, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, ihracat rakamlarını açıkladı. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracatın ağustos ayında yüzde 14,3 artarak 224 milyon USD olarak gerçekleştiğini belirten Kocasert, Ocak-Ağustos döneminde ise DENİB ihracatının yüzde 13,7 oranında arttığını ve 1 milyar 596 milyon USD’ye ulaştığını söyledi.

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatında ise ağustos ayında yüzde 7 artış yaşandığını dile getiren Kocasert, “İlimiz ihracatı 284 milyon USD olarak kaydedildi. Yılın ilk sekiz aylık dönemini değerlendirdiğimizde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatımızın yüzde 8,6 arttığını ve 1 milyar 965 milyon USD’ye ulaştığını görüyoruz” dedi.

“İHRACAT ARTIŞI MAKROEKONOMİK VERİLERİ ETKİLİYOR”
2016 Kasım ayından bu yana Türkiye ihracatının çeşitli rekorlar da kırarak aralıksız arttığını anlatan Kocasert, “İhracatımız ağustos ayında da artış trendini sürdürdü. 12 milyar 439 milyon USD olarak gerçekleşen ihracatımız yüzde 11,9 oranında arttı. Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 10,7 artan ihracatımız 102,5 milyar USD’yi geride bıraktı” diye konuştu.

İhracatta yaşanan sevindirici gelişmelerin üretim verilerinde iyileşmelere yol açtığını ifade eden Kocasert, “Enflasyonun tek haneye inmesi ve işsizliğin gerilemesinde de ihracatımızın önemli katkısı var. Önümüzdeki günlerde ikinci çeyrek büyüme verileri açıklanacak. İlk çeyrekte yakaladığımız yüzde 5’lik büyüme verisinin 2,2 puanı net ihracattandı. İkinci çeyrekte de ihracatımızın büyümeye güçlü pozitif katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

“HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA İLERLİYORUZ”
2016 yılının sonlarında, 2017’nin “İhracat Atılım Yılı” olduğunu ve geride bırakılan iki seneden çok daha iyi geçeceğini ifade ettiklerini hatırlatan Kocasert, “Yılın ilk sekiz ayında yakaladığımız performans hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizin göstergesi. Bilindiği gibi, Orta Vadeli Program’da 2017 için belirlenen ihracat hedefimiz 153,3 milyar USD. Ancak; ilk sekiz aylık performansımızla bu hedefi geride bırakacağımız kanaatindeyim. Birçok rekor kırdığımız 2017 yılının sonunda da bir rekor kırmamız hiç sürpriz olmaz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı