Kocasert: “Tekstil fasondan kurtulmalı” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kocasert: “Tekstil fasondan kurtulmalı”

Kocasert: “Tekstil fasondan kurtulmalı”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, tekstil sektörünün artık fason kültürden kurtularak inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya dayalı ihracata geçmesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Şubat 2018 Cumartesi, 17:45

DENİZLİ (AA)
Kocasert, DENİB tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenecek Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nın final gecesi öncesi düzenlediği basın toplantısında, Denizli’nin binlerce yıllık tekstil kültürüne sahip olduğunu, Hierapolis’te yapılan kazılarda M.Ö 2 bin yıllarına ait tekstil malzemelerine rastlandığını belirtti.

Binlerce yıldır dokumacılık yapılan kentte artık yepyeni bir sayfa açtıklarını dile getiren Kocasert, “6 yıldan beri moda tasarım yarışması düzenliyoruz. Son derece amatör bir ruhla çıktığımız yolda her yıl üzerine biraz daha koyarak ciddi mesafeler aldığımıza inanıyoruz. Denizli, Türkiye havlu ihracatının yüzde 80’ini tek başına gerçekleştiriyor. Uzun yıllardan beri de dünyanın en ünlü markalarına fason üretim yapıyoruz. Artık bu fason kültürden kurtulma adına, daha yüksek katma değerli ihracat yapma adına önce inovasyon sonra Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya geçmeliyiz” dedi.

ÜNLÜ MODACILAR SEÇECEK
Yarışmada finale 10 eserin kaldığını, ancak tüm katılımcıların birer tasarımcı olarak sektöre kazandırıldığını anlatan Kocasert, dereceye girecek tasarımcıların Ekonomi Bakanlığı bursuyla yurt dışında 2 yıl eğitim alacağını kaydetti.

Kreatif Direktörlüğünü Özlem Kaya, koçluğunu Mukaddes Başkaya’nın yaptığı yarışmanın jüri üyeleri arasında Hakan Akkaya, Atıl Kutoğlu, Sedef Orman, Emre Erdemoğlu, Niyazi Erdoğan, Özlem Erkan gibi ünlü moda tasarımcıları yer alacak.

Finalistlerin hazırladığı kıyafetleri ise Barış Murat Yağcı, Ece Begüm Yücetan, Ebru Öztürk, Gizem Barlak gibi mankenler podyumda sergileyecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı