Kocasert: Yatırımcı Türkiye’ye güveniyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kocasert: Yatırımcı Türkiye’ye güveniyor

Kocasert: Yatırımcı Türkiye’ye güveniyor

TİM Başkan Vekili, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, borsa ve dövizde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi, “Yabancı yatırımcı Türkiye’ye güveniyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Eylül 2017 Perşembe, 15:06

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert borsa ve dövizde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

2017 yılında artan ihracat ve turizm gelirlerine ilaveten, portföy yatırımlarında da ciddi bir yükselişin söz konusu olduğunu belirten Kocasert, “Ülkemize yabancı para girişinin artması sonucunda borsa yükselmeye, USD ise Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Yabancı para girişinin artma sebeplerine göz atacak olursak; hem ülkemizin risk priminin (CDS primi) düşüş gösterdiğini hem de yüksek faizlerin yabancı yatırımcıyı cezbettiğini görüyoruz” dedi.

BIST 100 Endeksi’nin 109.000 seviyelerine çıkmasının, piyasalarda yaşanan güçlü para girişinin bir sonucu olduğunu vurgulayan Kocasert, “2007 yılının son çeyreğinde yüzde 72 ile tarihi zirvesine ulaşan ‘yabancıların borsadaki payı’nın, 2010 yılından bu yana ilk defa yüzde 66’nın üzerine çıktığını görüyoruz. Yabancı payının oranındaki hareketler, önümüzdeki dönem için borsanın trend yönünün belirlenmesi konusunda bize ipuçları verecek” diye konuştu.

“İHRACATÇILAR ÖNGÖRÜLEBİLİR KUR İSTİYOR”
Yabancı kaynaklı para girişinin piyasalardaki iyimserliğin devamını sağladığın dile getiren Kocasert, “Şunu önemle belirtmek istiyorum ki; sıcak paranın sağladığı getiriden sonra önümüzdeki dönemler için satış olasılığı da son derece yüksek. Yani; Ocak ayında 3,90 seviyesini aşarak tarihi zirvelerini gören USD/TL kuru, yabancı yatırımcıyı tahvil alma veya mevduata yatırma konusunda nasıl cezbettiyse, bugün USD/TL kurunun 3,40 seviyelerine gerilemesi, yabancı yatırımcının satış işlemi ve parasını ülkemizden çıkarması konusunda da uygun şartları barındırabilir. Dövizdeki hareketleri ihracatçı penceresinden değerlendirdiğimizde ise, kırılganlığımızın arttığını söyleyebiliriz. Şöyle ki; ihracatçıların çok büyük bir kısmı planlarını 2017 yılı ortalama kurunu 3,65 seviyelerini baz alarak yapmıştı. USD’nin 3,40 seviyelerine gerilemesinin rekabet gücümüzü azalttığı aşikar” dedi.

“EURO/DOLAR’IN GÜÇLENMESİ ABD PAZARI İÇİN DEZAVANTAJ”
2017’nin ilk günlerinde 1,05 olan Euro/USD kurunun 1,20 seviyelerinde seyretmesini, son zamanların yükselen pazarı ABD için negatif olarak değerlendirdikleri bir gelişme olduğunu anlatan Kocasert, “Paritenin yukarı yönlü ve Euro lehine gelişimi, Avrupa’ya USD ile satış yapan Uzakdoğulu rakiplerimiz karşısında da bizim için ekstra bir zafiyet oluşturmakta.

Trump etkisinden dolayı USD global anlamda değer kaybederken, ülkemizin risk priminin azlığı ve yüksek faizler yabancı yatırımcıyı ülkemize çekerek borsanın yükselmesine yol açıyor. Kurlarda ve borsada yaşanacak hareketlilikle ilgili değerlendirme yapabilmek için hem içeride hem de dışarıda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek ve doğru yorumlamak gerekli” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı