Memişoğlu: Dış ticaret hareketli başladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Memişoğlu: Dış ticaret hareketli başladı

Memişoğlu: Dış ticaret hareketli başladı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli ihracatının 2021 yılına da hareketli başladığını belirterek, “DENİB verilerine göre yüzde 7.43, TİM verilerine göre de yüzde 13.4 yükselişle başladık” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Şubat 2021 Salı, 13:16

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 2021 Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Yeni yılın ilk ayında hem ülke hem de Denizli ihracatında eksik iki iş gününe rağmen artış yaşandığını belirten Memişoğlu, “Türkiye ihracatı ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2.5 artarak 15 milyar Amerikan doları oldu. DENİB üyelerince yapılan ihracat 2020 ocak ayına kıyasla yüzde 7.43 oranında artış gösterdi ve 220.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı ise yüzde 13.4 yükselişle 294 milyon doları geride bıraktı. Böylelikle DENİB ve Denizli ihracatları yeni yıla da ihracat artışlarıyla merhaba dedi. Geçtiğimiz sene haziran ayından beri sürekli artan ihracatımız, yükseliş performansını sekizinci aya taşımış oldu” dedi.

ABD’YE OLAN İHRACAT ARTIŞIMIZ DİKKAT ÇEKİCİ SEVİYEDE
En çok ihracat yapılan ilk beş ülke arasında üçüncü sırada bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ne olan ihracatın, 2020 yılında pozitif ayrışarak yüzde 10,7 oranında arttığına dikkat çeken Memişoğlu, “Pandemi dönemine rağmen geçtiğimiz sene ulaşılan bu değer, ABD’nin ihracatımız açısından ne denli önemli bir pazar olduğunu gösteriyor. Ocak ayında ise, ABD’ye gerçekleştirdiğimiz ihracat, 2020 ocak ayına kıyasla yüzde 69 oranında artarak 25,3 milyon Amerikan Doları’na ulaştı.

Ocak ayında, ihracat sıralamamızda lider konumda bulunan İngiltere’ye olan ihracatımız yüzde 4 artarak 30,3 milyon dolarıa ulaştı. İkinci sıradaki Almanya’ya olan ihracatımız yüzde 14 artarak 27,1 milyon dolar, dördüncü sırada bulunan İtalya’ya olan ihracatımız yüzde 6 azalarak 15,8 milyon dolar, beşinci sırada bulunan Fransa’ya olan ihracatımız ise yüzde 21 artarak 12,4 milyon dolar oldu” dedi.

LOKOMOTİF SEKTÖRLERİMİZİN TAMAMINDA İHRACAT ARTTI
Yeni yılın ilk ayında 27 sektörün 16’sının ihracat artışına imza attığını dile getiren Memişoğlu, “Lokomotif sektörlerimizin tamamında ihracatımızın yükseldiğini görüyoruz. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihracatı yüzde 9 artışla 117,7 milyon dolar, elektrik-elektronik sektörünün ihracatı yüzde 8,6 artışla 33,5 milyon dolar, demir-demir dışı metaller sektörünün ihracatı yüzde 5 artışla 23,2 milyon dolar, madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 12 artışla 12,7 milyon dolar oldu.

Makine ve aksamları sektöründe ise ihracat artış oranı yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşerek 4,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. İlimizin makine sektörünü çok yakından takip ediyoruz. Güçlü bir potansiyele sahip olan makine sektörü, son 4 yılda en fazla gelişme gösteren sektörlerimiz arasında yer alıyor. Bilindiği gibi makine sektörüne yönelik aktif bir UR-GE projemiz mevcut. 2021 yılında, makine ve aksamları UR-GE grubumuza yönelik faaliyetlere imza atarak sektörün ihracatını daha üst basamaklara taşımayı planlıyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı