Memişoğlu: İhracat artışı devam ediyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Memişoğlu: İhracat artışı devam ediyor

Memişoğlu: İhracat artışı devam ediyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Memişoğlu, DENİB üyelerince yapılan ihracatın yüzde 21 artış gösterdiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Kasım 2020 Pazartesi, 16:44

Denizli ve DENİB ihracatlarının aylık bazda en yüksek seviyelerine ulaşarak yeni rekorlara imza attığını belirten Memişoğlu, DENİB üyelerince ekim ayında gerçekleştirilen ihracat yüzde 21 artışla 252.5 milyon dolar olurken, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatının ise yüzde 20 artışla 330 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.

Memişoğlu, “Eylül ayında Denizli ihracatı rekor kırmıştı. DENİB ihracatı ise rekora çok yakın seviyelere yaklaşmıştı. Ekim ayı rakamlarında hem DENİB hem de Denizli ihracatında rekora ulaştığımızı görüyoruz. Yeni aya rekorlarla başlamamızı sağlayan, ihracat artışımızı beşinci ayına taşıyan, ihracatımıza her daim güçlü katkılar sunan ihracatçılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

170 ÜLKEYE İHRACAT
Ocak-Ekim döneminde, Denizli İhracatçılar Birliği üyelerinin 170 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini anlatan Memişoğlu, “Yılın ilk 10 ayına ilişkin verileri değerlendirdiğimizde; ilk sırayı 273 milyon USD ile İngiltere’nin aldığını, ardından 231 milyon USD ile Almanya, 183 milyon USD ile ABD, 117 milyon USD ile İtalya ve 100 milyon USD ile Hollanda’nın geldiğini görüyoruz. Ekim ayı ihracatında İngiltere’ye yüzde 33, Almanya’ya yüzde 22, ABD’ye yüzde 54, İtalya’ya yüzde 19, Hollanda’ya ise yüzde 45 artış kaydedildi” dedi.

LOKOMOTİF SEKTÖRLERDE GÜÇLÜ ARTIŞ
Ekim ayında ihracatımızı sırtlayan lokomotif sektörlerin de çift haneli artışlar yaşandığını dile getiren Memişoğlu, “Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihracatı yüzde 23 artarak 135 milyon USD’ye, elektrik-elektronik sektörünün ihracatı yüzde 18 artarak 40 milyon USD’ye, demir-demir dışı metaller sektörünün ihracatı yüzde 58 artarak 24 milyon USD’ye, madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 21 artarak 13 milyon USD’ye ulaştı” dedi.

Yorumlar

eren20   -  Bağlantı 3 Kasım 2020, 11:32

Vatandaş fakirlikten kırılıyor.Bunlar dolar içinde yüzüyorlar herhalde.

basicman   -  Bağlantı 2 Kasım 2020, 17:25

ihracat artışı diye herkes övünüyor ve vatandaşa yansıyormuş gibi konuşuyorlar.dolar artıyor ihracatçı seviniyor..dolar artıyor ithalatçı seviniyor..çünkü fiyat kontrolü yok..olan sabit gelirli ve küçük esnafa oluyor.onların sadece maliyetleri artıyo

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı