REKLAMI GEÇ

Memişoğlu: Makine sektörünün potansiyeli büyük

Memişoğlu: Makine sektörünün potansiyeli büyük

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, makine ve aksamları sektörünün ciddi bir yükseliş trendine girdiğini belirterek, 105 ülkeye makine ihracatı yapar seviyeye gelindiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Ağustos 2020 Pazartesi, 15:26

Denizli makine ve aksamları sektörünün, son yıllarda ihracatta güçlü bir büyüme performansı sergilediğini ifade eden Memişoğlu, “Mermer, gıda, tekstil, kablo makineleri gibi birçok alt grubu bünyesinde barındıran sektörün ihracatı 2018 yılında %24, 2019’da ise %21 arttı ve ilimiz ihracatına katkısını sürdürdü” dedi.

Makine ve aksamları sektörünün önemli bir potansiyel barındırdığını belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “DENİB olarak sektörün ihracat artışını daha ileri boyutlara taşımak istiyoruz. Yürütmekte olduğumuz Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi ile sektörün kümelenme bilincini artırarak, makine ihracatçılarımızın yurt dışı pazarlarda daha etkin rol oynamasını amaçlıyoruz” dedi.

DENİZLİ’DEN 105 ÜLKEYE MAKİNE İHRACATI
2017 yılında 41 milyon dolar ihracat yapan sektörün, 2018’de 51 milyon, 2019’da ise 61.5 milyon dolarlık ihracata imza attığını dile getiren Memişoğlu, son 2 yılda 105 ülkeye makine ihracatı yapıldığını kaydetti.

Memişoğlu, “Makine ve aksamları, son yıllarda hem ihracatını hem de pazar çeşitliliğini artıran ve hızlı gelişen sektörlerimizden biri konumunda. Amerika’dan Rusya’ya, Sahra altı Afrika’dan Asya’nın farklı coğrafyalarına kadar çeşitli ülkelere makine ihracatı gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl, Denizli’den ABD’ye yapılan toplam makine ihracatı 10 milyon doları aştı. Ardından Mısır, Suudi Arabistan, Özbekistan, İtalya, Hindistan gibi ülkeler geliyor. Bu durum da, Denizlili makinecilerin dünyanın dört bir yanına ilimizde üretilen makineleri ihraç ettiğinin önemli bir göstergesi olarak ön plana çıkıyor. İhracatımıza sundukları katkı için makine üreticisi tüm firmalarımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.

KÜMELENME ÇALIŞMALARININ SEKTÖRE KATKI SUNACAĞINA İNANIYORUZ
Farklı sektörlerde yürütülen UR-GE projelerinin makine sektöründe de faal olduğunu belirten Memişoğlu, “Denizli makine sektöründe yaşanan sevindirici gelişmelerin ardından geçtiğimiz sene UR-GE projesine başlamıştık. Kümelenme çalışmalarının gerek sektöre gerek ihracatımıza katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu düşünceden hareketle, dünya çapında bilinen farklı kümelerin faaliyetlerini inceliyoruz. Önümüzdeki dönemde yurt dışında çeşitli faaliyetler düzenleyerek ihracatçı firmalarımızın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmeleri için zemin hazırlayacağız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı