İhracatçıya 200 milyon dolar destek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İhracatçıya 200 milyon dolar destek

İhracatçıya 200 milyon dolar destek

DENİB ev sahipliğinde, Türk Eximbank ve TEB A.Ş arasında, Eximbank garantisi ile ihracatçılara finansman desteği verilmesi için 200 milyon dolarlık protokol imzalandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Haziran 2018 Cuma, 12:37

DENİB Konferans Salonu’nda yapılan Türk Eximbank ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş. arasında “İhracatçı Firmalara Yönelik İşletme Sermayesi Garanti Programı İş Birliği Protokolü İmza Töreni”, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve İhracatçı firmaların yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından, Eximbank garantisi ile ihracatçılara finansman sağlanmasına yönelik Protokol’ün imza töreninde konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Türk Eximbank ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde ihracatçılarımıza sağladığı finansman desteklerini artırmak için yoğun bir gayret içerisindedir. 2018 yılına hızlı bir giriş yapan Eximbank yılın ilk 4 ayında sunduğu nakdi kredi ve sigorta desteğini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4 oranında arttırarak 13,2 milyar dolara yükseltmiştir. Dünyada korumacı eğilimlerin yükselişte olduğu bir dönemde, sağladığı finansman desteğini çeşitlendirerek artırmak amacıyla Türk Eximbank yeni uygulamalarını büyük bir hızla yürürlüğe almaktadır. Bu garanti programı piyasadaki teminat mektubu maliyetlerinden daha düşük maliyetli olacak dedi.

Protokolün detayları üzerinde iki bankanın birlikte çalıştığını belirten Yıldırım, uygulamaya Temmuz ayında başlanmasının planlandığı, bu pilot uygulamanın Denizli’den start verildiği, başarılı sonuçlara imza atılması halinde önümüzdeki yıllarda başka bankalarla da benzer işbirliklerine gidilmesinin planlandığını söyledi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci de protokol töreninde katılımcılara seslendi.

Konuşmaların ardından ihracatçılara işletme sermayesi sağlayacak 200 milyon dolarlık iş birliği protokolü, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici arasında imzalandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı