REKLAMI GEÇ

Kocasert ABD sorununu değerlendirdi

Kocasert ABD sorununu değerlendirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize sorunu ve yansımalarını değerlendirdi. Yaşananların bir kriz olarak sunulmasını doğru bulmadığını ifade eden Kocasert, Türkiye’ye yönelik bir algı operasyonunun hedeflendiğini kaydetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ekim 2017 Pazartesi, 10:58

Türkiye ile ABD’nin karşılıklı olarak vize işlemlerini askıya alması, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açtı. Bu durum hiç şüphesiz iki ülkenin ticari ilişkilerini de olumsuz etkileyecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert ABD ile yaşanan sorunu ve yansımalarını değerlendirdi.

Türkiye ve ABD’nin sadece stratejik değil ekonomik bakımdan da önemli bir partner olduğunu ifade eden Kocasert, “2016 verilerine göre ABD’den 11 milyar dolar ithalatımız ve 6,6 milyar dolar ihracatımız var. Birleşik Devletler en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz 5. ülke konumunda. Bu veriler ışığında iki ülkenin ticari ilişkilerinin son derece kuvvetli olduğunu görebiliyoruz. Geçen yılın aynı dönemine göre %25’in üzerindeki ihracat artışı buna en büyük delil” dedi.

Pazartesinin ilk işlem saatlerinde USD kurunun 3,70’ler düzeyine geldiğini gözlemlediklerini anlatan Kocasert, “Yıllık ortalama dolar kurunun 3,65 seviyelerinde beklendiğini de hatırlayarak kurdaki yukarı yönlü hareketin bütün ekonomik öngörüleri sarstığını ifade etmek kesinlikle doğru olmaz. Bu arada doların yılın hemen başında 3,94 seviyelerini gördüğünü hatırlamakta yarar var. Açıkçası buradaki etki hareketin birkaç güne sığarak keskin bir şekilde olmasından kaynaklanıyor. Bu durumu da normalin dışında karşılamamak gerektiği gibi yürütülen bir algı operasyonunun parçası olarak değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

“YAŞANAN DURUMUN KRİZ OLARAK SUNULMASINI DOĞRU BULMUYORUM”
8 Ekim akşamı itibari ile Türkiye ve ABD’nin karşılıklı olarak vize işlemlerini askıya aldığını hatırlatan Kocasert, “Gelinen noktanın bir sorun olduğunu kabul etmek gerek belki ama bu durumun bir kriz şeklinde sunulmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Açıkçası ABD ve Türkiye tarihsel olarak dost ve müttefik iki ülke ve böyle köklü ilişkilere sahip ülkelerin bir anda köprüleri atmasının da mümkün olmayacağı aşikar. Öte yandan Türkiye’ye dönük bir algı operasyonunun hedeflendiğini görmek mümkün. Türkiye’nin ABD ile bir kriz içerisinde olduğu izlenimi oluşturarak, Türkiye’yi zor durumda imiş gibi göstermek isteyen odakların varlığını inkar edemeyiz. Bu bakımdan iki ülke arasında dün ortaya çıkan durumun en kısa sürede normalleşmesi, algı operasyonunun bertaraf edilmesi için en öncelikli konu. Elbette ki, ilk adımın vize hizmetlerini askıya alan ilk ülke olması bakımından ABD’den gelmesini beklemek Türkiye’nin hakkı” dedi.

İhracatçılar olarak, yaşanan sorunun krize dönüşmesine meydan vermeden diplomatik yollardan hızla çözülmesi beklentisi içinde olduklarını dile getiren Kocasert, “Amerika bizim için önemli ve gelişen bir pazar” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı