REKLAMI GEÇ

TİM-DENİB elektronik ortamda toplandı

TİM-DENİB elektronik ortamda toplandı

TİM-DENİB İstişare Toplantısı elektronik ortamda gerçekleştirildi. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin başkanlık yaptığı toplantıda ihracat masaya yatırıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Eylül 2020 Perşembe, 17:47

TİM Başkanı İsmail Gülle, salgının başlangıcından bu yana yapılan karşılıklı istişarelerle ihracatçılar tarafından ifade edilen sorunların üzerinde dikkatle çalıştıklarını, talepleri Bakanlığa ilettiklerini belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise birlik ihracatına ilişkin genel bir bilgilendirmenin ardından, haziran ayından bu yana DENİB ihracatında yaşanan artışa dikkat çekerek, yılın geri kalanı için iyimser olduklarının altını çizdi ve gündemlerinde olan etkinliklerle ilgili bilgilendirmede bulundu.

TİM BAŞKANINDAN DENİZLİLİ İHRACATÇILARA TEBRİK
DENİB’in ihracat rakamlarının geride bırakılan aylarda salgının ortaya çıkardığı tüm risklere rağmen başarılı bir seyir izlediğini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “DENİB’in ihracatı, salgın öncesi rakamlarını geride bırakmış durumda. En çok ihracat yapılan ülkeler arasında İngiltere, Almanya, ABD ve İtalya ön plana çıkıyor. Tekstil-konfeksiyon, elektrik-elektronik ihracatta dikkat çeken sektörler arasında. Öte yandan mal grupları özelinde DENİB’in ihracat rakamlarını incelediğimizde ise, Denizli denince ilk aklımıza gelen ürünler olan havlu, bornoz ve nevresim ihracatında da başarılı bir performans sergilendiğini görüyoruz. DENİB bünyesindeki tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyor, ihracatta çok daha yüksek rakamlara ulaşacağınıza yürekten inanıyorum” dedi.

İNGİLTERE İLE STA İMZALANMASI ÇOK ÖNEMLİ
Brexit süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden kaynaklı yükümlülük ve taahhütlerinin geçiş dönemi olarak ifade edilen 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam ettirileceğini belirterek şunları söyledi:

“İngiltere, Denizli ihracatında çok önemli bir pazar konumunda ve ihracatımızda ilk sırada yer alıyor. 2019 yılında DENİB üyeleri tarafından İngiltere’ye 355 milyon USD ihracat gerçekleştirildi. Bu ihracat değeriyle, İngiltere toplam ihracatımızda yüzde 15’e yakın pay alıyor. Bu bakımdan, İngiltere pazarındaki rekabetçiliğimizi güçlü bir şekilde sürdürebilmemiz adına İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasını çok önemsiyoruz.”

Yaklaşık 2,5 saat süren ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı