Denizli OSB, TUSAŞ Motor Genel Müdürü Akşit’i ağırladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli OSB, TUSAŞ Motor Genel Müdürü Akşit’i ağırladı

Denizli OSB, TUSAŞ Motor Genel Müdürü Akşit’i ağırladı

TEI TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Denizlili Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, Denizli OSB’de sanayicilerle bir araya geldi. Akşit, havacılıkta gelinen aşamayı anlattı, Türkiye olarak ilk jet motorunu ürettiklerini söyledi. Akşit, “Türkiye artık havacılıkta şampiyonlar ligindedir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Şubat 2021 Salı, 17:25

Denizli OSB Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, Başkan Vekili Necip Filiz, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, MÜSİAD Başkanı Mehmet Akgün ve sanayiciler katıldı.

Toplantı, Denizli OSB Başkanı Uslu’nun açılış konuşması ile başladı. Uslu, “Denizli OSB yönetim kurulu olarak bölgemiz sanayicilerinin faydalanması, yatırımlarına yön vermesi amacıyla alanında uzman iş insanlarımızı bölgemize davet ederek, istişare toplantıları düzenliyoruz. Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’e davetimizi kabul ettiği için teşekkür ederim. Hepimiz için faydalı bir toplantı olmasını umuyorum” dedi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti. Toplantı için Denizli OSB Yönetim Kurulu’na ve Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’e teşekkür eden Kutluhan, “Üniversite -sanayi işbirliği adına üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Denizli’de kurumlar arası işbirliğine Pamukkale Üniversitesi her zaman açık” dedi.

Dünyadaki her iki uçaktan birini ürettikleri parçalarla uçurduklarını dile getiren Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, “TEI-TS1400’ün ikinci motorunun imalatı bitti. Önümüzdeki günlerde ikinci motorun test süreci başlayacak. 1 ay içinde üçüncü motorumuz bitiyor. Önümüzdeki 6 ay içinde en az beş adet TS1400 motoru üreteceğiz” dedi.

Akşit, “Türkiye’nin ilk gerçek anlamdaki jet motorunu ürettik. Türkiye tarihinde bir dönüm noktası. Bu motorumuzla beraber Türkiye olarak biz havacılık teknolojisinde artık Romanya, Polonya, Bulgaristan sınıfından İngiltere, Fransa, Almanya sınıfına çıkmış oluyoruz. Şampiyonlar ligine çıkıyoruz yani. Bu da Türkiye için teknoloji açısından gerçekten bir dönüm noktası. Milli motorumuz, rakip ithal muadil motora göre hem kalkışta hem maksimum sürekli uçuş gücünde hem de acil durum kalkış yani motorlardan birisi arızalandığında tek motorla kaçış modunda rakip motorumuzdan 67 beygir ile 120 beygir arasında daha fazla güç üretiyor. İnşallah bu zorlu olgunlaştırma ve sertifikasyon süreçlerinden sonra 2024’ten sonra milli GÖKBEY helikopterimiz, milli motorumuz ile uçacak” dedi.

Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in konuşmasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Plaket ve hediye sunumunun ardından toplantı sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

M.Abdülkadir Uslu

Yönetim Kurulu Başkanı

OSB Müdürü

Ahmet TAŞ

Organize Sanayi Bölgesi Müdürü

İletişim

DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Adres: Yaşar Öncan Caddesi No: 1

Honaz - Denizli / TÜRKİYE

Tel: +90 258 269 10 02  

  Faks: +90 258 269 10 01  

  E-mail: dosb@dosb.org.tr

Önemli Telefonlar

İtfaiye : 110

Elektrik - Su - Arıza :187 & 269 25 91

Jandarma : 169 10 83