Sanayici Üretim Reform Paketi’ni bekliyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sanayici Üretim Reform Paketi’ni bekliyor

Sanayici Üretim Reform Paketi’ni bekliyor

Denizli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu, üzerinde uzun süredir çalışılan Üretim Reform Paketi’ni değerlendirdi, Mayıs sonuna kadar yasalaşmasını beklediklerini söyledi. Uslu, “Paket OSB’leri daha güçlü ve verimli hale getirecek” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Mayıs 2017 Pazartesi, 13:31

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştığı Üretim Reform Paketi ile ilgili değerlendirme yaptı.

Paketin organize sanayi bölgelerinin daha güçlü ve verimli çalışması, maliyetlerin iyileştirilmesi, üretimin önündeki engellerin kaldırılması ve nitelikli işgücü yetişmesi açısından önemli düzenlemeler içerdiğini anlatan Uslu, Mayıs sonuna kadar yasalaşacağını beklediklerini kaydetti.

Uslu, “Bu yasanın mecliste kabul edilerek yürürlüğe girmesi ile birlikte, yeni nesil yatırım bölgeleri, teşvikler ve finansman ihtiyaçları, nitelikli iş gücü, yüksek katma değerli üretim, endüstri 4.0, uluslararası rekabet gibi konuların yanı sıra, sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payı alınmayacak. Aynı belgeye sahip sanayiciler, emlak vergisi de ödemeyecek. Planlı sanayi alanlarındaki satışlarda damga vergisi ve harçları kaldırılacak. Yerli üretici desteklenecek, kamu ihalelerinde yüzde 15 fiyat avantajı ile OSB’deki inşaatlarda yapı denetim bedeli indirimi sağlanacak, Yüksek maliyetli arsa bedellerine üst limit getirilerek parsel fiyatları dengelenecek, Tüzel kişilik olarak Sicil alan tüm OSB’lerin OSBÜK’e zorunlu üyeliği ile OSBÜK Özel Hukuk Tüzel kişiliği olarak güçlenecek, OSB’lere Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) kurma hakkı getirilecek.
Ayrıca, şehir içinde kalan sanayi siteleri de şehir dışına taşınmış olacak. Yıllardır sanayicilerimizin talebi olan OSB’lerin demiryolları ile bağlantılarının yapılması konusunun bu paket içerisinde olması dolayısıyla, Üretim Reform Paketi’nin sanayicinin üzerindeki ağır mali yükleri azaltacağını ve yeni yatırımların önünü açacağı yönünde bizleri umutlandırmaktadır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

M.Abdülkadir Uslu

Yönetim Kurulu Başkanı

OSB Müdürü

Ahmet TAŞ

Organize Sanayi Bölgesi Müdürü

İletişim

DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Adres: Yaşar Öncan Caddesi No: 1

Honaz - Denizli / TÜRKİYE

Tel: +90 258 269 10 02  

  Faks: +90 258 269 10 01  

  E-mail: dosb@dosb.org.tr

Önemli Telefonlar

İtfaiye : 110

Elektrik - Su - Arıza :187 & 269 25 91

Jandarma : 169 10 83