REKLAMI GEÇ

DSO heyeti Konya’da model fabrika inceledi, Denizli’ye de kurulacak

DSO heyeti Konya’da model fabrika inceledi, Denizli’ye de kurulacak

Türkiye’de 9. model fabrikanın Denizli’de kurulması için çalışmalarını sürdüren Denizli Sanayi Odası, Konya’da incelemelerde bulundu. Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli’de hayata geçirmeyi planladıkları model fabrikanın yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezi olacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Haziran 2023 Perşembe, 13:40

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Enis Emre Boz, Meclis Üyeleri Ayhan Doğrar, M. Orhan Ödemiş, ve DSO Proje Geliştirme Müdürü İsmail Tillem Konya model fabrikaya inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

Türkiye’deki dokuzuncu model fabrikanın Denizli Sanayi Odası liderliğinde Denizli Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulacağını belirten Kasapoğlu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) destekleriyle Denizli Model Fabrikayı ilimize ve bölgemize kazandırmayı hedefliyoruz. Hayata geçirilmesi planlanan Denizli Model Fabrika, bir Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezidir. Model Fabrikada, hata yapma özgürlüğünün olduğu gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel ögrenme teknikleri kullanılarak verimlilik temelli dönüşümün öğretilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Model Fabrika; işletmelerde faaliyet bazlı mükemmeliyet ilkelerinin, deneyimsel ögrenme teknikleri kullanılarak, ölçeklendirilebilir bir şekilde yaygınlaştırılmasını sağlayan bir araç̧, Denizli’de ortak kullanıma yönelik bir merkez olarak hizmet verecektir” dedi.

Model Fabrika Projesinin işletmelere, “öğren-dönüş” programlarıyla yalın üretimi öğreten, hiçbir yatırım yapmadan verimliliklerini artırmasını sağlayan bir eğitim-danışmanlık hizmeti sunduğunu belirten Kasapoğlu, “İşletmelerimiz Model Fabrikadan aldığı danışmanlık ve hizmetlerle kendi üretim süreçlerini yalınlaştıracak ve %20-30 oranında verimlilik artışları elde edecek. Hatta şu anda diğer illerimizde hizmete açılmış olan Model Fabrikalardan danışmanlık alarak verimliliğini yüzde 50-70 artıran firmalar var. Bu yalın dönüşüm bir yandan dijital dönüşümün de ilk basamağı oluyor. Model Fabrikaların işletmelerde yalın üretimin ardından hedefi dijital dönüşümü gerçekleştirmek. Dolayısıyla Denizli Model Fabrika, vereceği eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile sürekli iyileştirme, yalın üretim, dijital dönüşüm gibi konularda işletmelerin rekabet güçlerini artırmayı amaçlıyor” dedi.

Model Fabrikadan alınacak eğitim-danışmanlık hizmetlerinin ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da destekleneceğini vurgulayan Kasapoğlu, “Model Fabrikadan alınacak eğitim-danışmanlık hizmetleri bedelleri yıllık 200 bin TL’ye kadar ve %60-%80 oranında KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Ayrıca Kalkınma Ajansları destek programları içinde de değerlendirilmektedir0” diye konuştu.

Şu ana kadar, Ankara, Bursa, Konya, Kayseri, Gaziantep, Mersin, Adana ve İzmir’de model fabrikalar kuruldu. 2023 yılı sonuna kadar da Denizli’nin yanı sıra Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Samsun ve Trabzon illerinde de model fabrikaların kurulması ve sayının 2023 yılı sonunda 14’e çıkması hedefleniyor.

Yorumlar

Selçuk   -  Bağlantı 17 Haziran 2023, 12:09

Denizli için çok iyi olacaktır

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı