REKLAMI GEÇ

Kasapoğlu, tekstil ve hazır giyimde daralma sürüyor

Kasapoğlu, tekstil ve hazır giyimde daralma sürüyor

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, açıklanan sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 7.4 oranında arttığını belirten Kasapoğlu, buna rağmen tekstil ve hazır giyimde daralmanın devam ettiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Eylül 2023 Pazartesi, 17:09

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Temmuzda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,4 yükselirken bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı.

Sanayi üretim endeksindeki artışın alt sektörlerine bakıldığında, temmuzda ‘imalat sanayi’ sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 , ‘madencilik ve taş ocakçılığı’ sektörü yüzde 1,7, ‘elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı’ sektörü endeksi yüzde 4,1 arttı.

Sanayi üretim endeksi rakamlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Selim Kasapoğlu, “Sanayi üretim endeksi rakamlarının temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttığını, haziran ayına göre ise yüzde 0,4 azaldığını görüyoruz. Yıllık verilere göre sanayi üretimine en büyük katkı sermaye malı alt sektöründen yüzde 25,6 artış ile gelmiş görünüyor. İmalat sanayi sektöründe de toplam sanayi üretimi ile paralel olarak yıllık yüzde 7,4 artış söz konusu. Ancak İmalat sanayinde aylık bazda düşüş yüzde 1,4 oranında gerçekleşmiş durumda. Biz Denizli Sanayi Odası olarak imalat sanayinin altında yer alan Denizli’mizin lokomotif sektörlerini de detaylı inceliyoruz. Bu çerçevede, ‘Fabrikasyon metal ürünleri imalatı’ sektörü üretim endeksinin yıllık yüzde 16,8, ‘makine ve ekipman imalatı’ sektörü üretim endeksinin yıllık yüzde 15,4 oranında arttığını görmek bizler için memnuniyet verici. Ancak diğer ana sektörlerimizden ‘giyim eşyası imalatı’ sektörü üretim endeksinde yıllık bazda yüzde 5,6, ‘tekstil ürünleri imalatı’ sektöründe yıllık yüzde 0,6, ‘kimyasalların ve kimyasal ürünlerin üretimi’ sektöründe yıllık yüzde 13,2 oranında azalmalar görülüyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı