REKLAMI GEÇ

Artan tarla faresine karşı ülkedeki çinko fosfür stokları tükendi, bakanlık ithalat yaptı

Artan tarla faresine karşı ülkedeki çinko fosfür stokları tükendi, bakanlık ithalat yaptı

Ülke genelinde sıcak geçen kış, özellikle tarlaların başlıca zararlısı tarla farelerinin popülasyonunu artırdı. Mücadelenin başlıca kimyasalı çinko fosfür stokları kısa sürede tükendi. Fakat farelerin sayısı artmaya devam ediyor. Tarım Bakanlığı çinko fosfür ithal edip il müdürlüklerine gönderdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Şubat 2024 Perşembe, 12:31

Konu ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizde son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliği kaynaklı ve özellikle son yılların en sıcak döneminin yaşanması nedeniyle tarla faresi popülasyonundaki artış ekili ve dikili alanlarda zarara neden olmuştur. Tarla faresi mücadelesi konusunda il ve ilçe müdürlüklerimizce çiftçi eğitim toplantıları yapılmakta ayrıca arazi sürveyleri ile popülasyonun takibi yapılmaktadır.

Tarla faresi ile mücadelede en etkili yöntem zehirli yem uygulamasıdır. Son dönemdeki popülasyon artışından dolayı zehirli yem yapımında kullanılan çinko fosfür etken maddesinin ülkemizdeki stokları tükenmiştir. Bakanlığımızın girişimleri ile yurt dışından temin edilen ve il müdürlüğümüze tahsis edilen çinko fosfür etken maddesi ile zehirli yem yapımına başlanmıştır. İlçe Müdürlüklerimize zehirli yem tahsisleri yapılmıştır. Tarla faresi mücadelesinde zararlının bulunduğu tarlalar ve tarla kenarları ilaçlanmalıdır. Üreticilerimiz il ve ilçe müdürlüklerimizden zehirli yem tenim edebilirler” ifadelerine yer verildi.  AFYONKARAHİSAR (İHA)

Yorumlar

Deniz   -  Bağlantı 22 Şubat 2024, 13:16

Bu yemi başka canlılar örneğin yabani kuşlar, tavuklar, kediler yemiyor mu? Zehirli yemler yağmur yağdığında veya fareler öldüğünde toprağa ve yeraltı sularına karışmıyor mu? Bu tarlalarda yetişen ürüne etki etmiyor mu?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı