REKLAMI GEÇ

Berber ve kuaförlere haftada bir gün tatil zorunluluğu getiren uygulama yürürlüğe girdi

Berber ve kuaförlere haftada bir gün tatil zorunluluğu getiren uygulama yürürlüğe girdi

Denizli’de, özellikle erkek berberlerinde yıllardan bu yana haftanın bir günü tatil uygulaması ülke geneline yayıldı. Ticaret Bakanlığı berber, kuaför ve güzellik merkezlerine haftada bir gün tatil yapma zorunluluğu getirdi. Denizli’de kuaförlerin hangi gün kapatılacağı henüz netleşmedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Temmuz 2024 Pazartesi, 10:27

Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sektör paydaşları tarafından Bakanlığa iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alındığı anımsatıldı.

Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütüldüğüne ve bu çalışmaların tamamlandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek ve bu işletmelerin valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacaktır.”

Denizli’de yaklaşık 15 yıldan bu yana erkek berberleri pazar günü tatil yapmak zorundaydı. Kadın kuaförlerinde ise böyle bir zorunluluk yoktu fakat pek çok işletme salı günleri çalışmıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı