REKLAMI GEÇ

Bereket Enerji Yatağan Termik Santralini aldı  

Bereket Enerji Yatağan Termik Santralini aldı   

Denizli’nin enerji sektöründeki marka ismi Bereket Enerji, bir ihalenin daha kazananı oldu. Bereket Enerji, Yatağan Termik Santrali ile Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesine Elsan Elektrik ile girdi ve 1 milyar 91 milyon dolarla tesislerin yeni sahibi oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Haziran 2014 Perşembe, 19:15

Yatağan Termik Santrali ve buraya ait taşınmazlar ile Güney Ege Linyitleri İşletmesi’ne ait taşınır ve taşınmazların varlık satışı, maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahalarının işletme hakkının devri için açılan özelleştirme ihalesi gerçekleştirildi.

İhaleye Bereket Enerji bünyesindeki Elsan Elektrik, Alsim Alarko, Limak, Icİçtaş, Konya Şeker ve Çelikler Taahhüt katıldı. Elemeli ilk turda fiyat 799 milyon dolara, ikinci turda 928 milyon dolara, üçüncü turda 982 milyon dolara çıktı.

1 milyar 82 milyon dolarla başlayan açık artırma turuna Elsan Elektrik ile Alsim Alarko ve Konya Şeker katıldı. İlerleyen bölümlerde Alsim Alarko ve Konya Şeker ihaleden çekilince, 1 milyar 91 milyon lira ile kazanan Denizli firması Elsan Elektrik oldu.

ELEKTRİK DAĞITIMI İHALESİNİ İLK ALAN FİRMA
İhaleyi kazanan Elsan Elektrik firmasını bünyesinde bulunduran Bereket Enerji, Türkiye’de elektrik dağıtımı ile ilgili açılan ihaleyi ilk kazanan şirket olmuştu. Aydem ile Denizli, Aydın ve Muğla’nın elektrik dağıtımını yapan Bereket Enerji, Gediz Enerji ile de İzmir ve Manisa’nın elektrik dağıtım ihalesini kazanmıştı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarıyla da dikkati çeken Bereket Enerji, ABD yatırım bankası GoldmanSachs’ın enerji şirketi CogentrixEnergy’nin sahip olduğu 2’si faaliyette 5 HES projesini satın almıştı.

Yorumlar

Necati.   -  Bağlantı 13 Haziran 2014, 09:03

Denizlinin gururu olmalı,tebrikler…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı