Özelleştirme Yüksek Kurulu devir işlemini gerçekleştirdi, Adıgüzel ve Kemer HES Bereket Enerji’nin - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Özelleştirme Yüksek Kurulu devir işlemini gerçekleştirdi, Adıgüzel ve Kemer HES Bereket Enerji’nin

Özelleştirme Yüksek Kurulu devir işlemini gerçekleştirdi, Adıgüzel ve Kemer HES Bereket Enerji’nin

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Denizli’deki Adıgüzel ve Aydın’daki Kemer hidroelektrik santrallerinin (HES) işletme hakkını özelleştirme kapsamında Bereket Enerji Üretim A.Ş.ye devretti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Mayıs 2017 Cuma, 16:42

Bugüne kadar Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından işletilen 2 santral için işletme hakkını kapsayan devir sözleşmesi, Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ve Bereket Enerji Üretim A.Ş. Proje ve Finansman Müdürü Özgür Erol tarafından törenle imzalandı.

Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Adıgüzel ve Kemer hidroelektrik santralleriyle bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için açılan ihaleyi 2016 yılında 324 milyon 100 bin lira ile en yüksek teklifi veren Bereket Enerji Üretim A.Ş. kazanmıştı. Toplam 110 MW kurula güce sahip 2 santralin, 69 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi kapasitesine sahip olduğu bildirildi.

Bereket Enerji Üretim A.Ş. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, kurulduğu 1995 yılından bugüne kadar 707 megawatt gücünde 19 hidroelektrik santral kuran Bereket Enerji Grubu’nun 62 megawatt gücündeki Adıgüzel ve 48 megawatt gücündeki Kemer santrallerini bünyesine katmasıyla hidroelektrik elektrik santralindeki kurulu gücü 817 megawatt ’a yükselmiş oldu. Enerji sektörünün her alanında faaliyet gösteren aktif oyuncusu olan Grubun toplam elektrik üretim kapasitesi ise 2100 Megawatt’a ulaştı.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, enerji sektörünün Türkiye için hayati önem taşıdığını belirterek, “O yüzden sektördeki yatırımlar hız kesmeden sürdürülmelidir. Bu sorumluluğun bize yüklediği bilinçle hareket ediyoruz. Özelleştirme süreci tamamlanarak devri gerçekleşen Adıgüzel ve Kemer hidroelektrik santralleri grubumuza ayrı bir değer katmıştır. İki santrali de en verimli şekilde işletmek için gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Enerji sektöründe ülkemiz için değer yaratmak, istidam ile birlikte ve ekonomimize katkı sağlamak Bereket grubu için büyük bir onur ve gururdur’’ dedi.

ADIGÜZEL HES
Adıgüzel Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Denizli’nin Güney ilçesinde Büyük Menderes Nehri üzerinde. 62 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 176. Denizli’nin ise 5. büyük enerji santrali. Tesis ayrıca Türkiye’nin 81. büyük hidroelektrik santrali. Adıgüzel Barajı ve HES ortalama 112.043.102 kilovatsaat elektrik üretimi ile 33.850 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Adıgüzel Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 35.569 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.

KEMER HES
Kemer Barajı ve HES Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde Akçay Çayı üzerindedir. Kamuya ait olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 48 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin 228. Aydın’ın ise 4. büyük enerji santrali. Tesis ayrıca Türkiye’nin 99. büyük hidroelektrik santrali. Kemer Barajı ve HES ortalama 104.915.851 kilovatsaat elektrik üretimi ile 31.697 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir kapasitede. Kemer Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 33.307 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı