Keçeci: “Çin sorunu Denizli’ye yarıyor, siparişler artıyor” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Keçeci: “Çin sorunu Denizli’ye yarıyor, siparişler artıyor”

Keçeci: “Çin sorunu Denizli’ye yarıyor, siparişler artıyor”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Çin’de ortaya çıkan sorunla birlikte çok ciddi siparişler almaya başladıklarını belirterek, özellikle tekstil sektöründe yeni bağlantılar yapmaya başladıklarını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Şubat 2020 Cuma, 12:35

TÜİK sanayi üretim verilerini açıkladı, 2019 yılında sanayi üretiminin yüzde 8.6 arttığını verilerle ortaya koydu. 2018’deki düşük seyirden sonra 2019’da yükseliş trendine başlayan sanayi üretiminin artışını en çok tetikleyen madencilik ve taş ocağı sektörü oldu. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Aralık ayında madencilik ve taş ocağı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9.8, imalat sanayi sektörü endeksi %9.1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0.3 arttı.

KEÇECİ RAKAMLARI DEĞERLENDİRDİ
Sanayi üretim verilerini değerlendiren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, 2019’un Ağustos ayından itibaren üretimde ve satışlarda bir artış yaşandığını ifade etti.

Keçeci, “Kapasite kullanım oranları da bize bu artışın sinyallerini vermişti. Bu artışın ihracata dayalı olduğunu düşünüyorum çünkü iç piyasada henüz istediğimiz hareketliliği yakalayamadık. Özellikle faizin düşmesi, Avrupa piyasalarındaki hareketlenmenin bu artışta büyük rol oynadığını görüyorum ve bu artış trendinin devamı konusunda da ümitliyim” dedi.

Yeni bir gelişme olmakla birlikte piyasaya etkisinin hızlı bir şekilde görüldüğü Çin faktörünü de değerlendiren Keçeci, “Sanayi üretimi konusunda umutlu olmamın bir diğer sebebi de Çin. Çin’de yaşanan olumsuz durumların da etkisiyle birlikte önümüzdeki aylarda bu artışların daha büyük rakamlara ulaşacağına inanıyoruz. Çünkü çok ciddi siparişler almaya başladık. Özellikle tekstil sektöründe Çin’e dayalı yeni siparişlerin geldiğini söyleyebiliriz. Avrupa, bildiği bir pazar olan Türkiye’den ek üretimler istemeye başladı. Çok uzun vadeli bakmıyorum ancak önümüzdeki aylarda önemli bir yapılanma içinde olacağımızı ve iyi kapasite kullanma oranlarını yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu da hem ekonomimize hem de istihdamımıza olumlu katkı yapacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı