Denizli Sanayi Odası üyelerine maske dağıtıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli Sanayi Odası üyelerine maske dağıtıyor

Denizli Sanayi Odası üyelerine maske dağıtıyor

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, tekstil kenti Denizli’de maske sıkıntısı yaşandığını belirterek, sorunun kaynağının maskelerde kullanılan kumaşın kentte üretilememesi olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Mayıs 2020 Çarşamba, 17:40

Maske kullanımının zorunlu hale gelmesi, maskelere olan talebi de yükseltti. Satışı serbest bırakılan ve 1 TL’lik tavan fiyat düzenlemesi getirilen tek kullanımlık maskelerin temininde ise hala sıkıntı yaşanıyor.

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, oda olarak 1 aydır bu konuda yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, bu hafta itibariyle maske temininde zorlanan üyeler için toplu maske temin ederek dağıtmaya başladıklarını söyledi.

TEKSTİL KENTİ DENİZLİ’DE MASKE SIKINTISI
Tekstil kenti Denizli’de yaşanan maske sıkıntısıyla ilgili açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “Tek kullanımlık maskelerde kullanılan kumaş ne yazık ki Denizli’de üretilen bir kumaş değil ve maske satışının serbest bırakılmasından önce bu kumaşın tedarikinde de problem vardı. Non-woven olarak adlandırılan kumaşın tedarikinde yaşanan sorun; bizim kendi ihtiyacımız olan maskeyi üretmemize de engel oldu. Emek yoğun sektörlerin kümelendiği bir sanayi şehriyiz ve sadece sanayide 1 haftalık maske tüketimimiz il olarak 650.000 adet. Meclis Başkanımız Mehmet Tosunoğlu’nun yoğun çabalarıyla geçen hafta kumaş tedarik edildi ve üretime başlandı. Şu anda her ne kadar maske satışı serbest bırakılsa da üyelerimiz yüksek miktarlarda maske temininde problem yaşıyor; bu nedenle biz de üretime devam ediyoruz ve maliyeti üzerinden üretilen bu maskeleri üyelerimize dağıtıyoruz. Meslek Komitesi Başkanlarımız aracılığıyla tüm üyelerimize ulaşarak ihtiyacı tam olarak tespit ettiğimize inanıyoruz” dedi.

“BEZ MASKE YENİ DÖNEMİN İHRACAT FIRSATI”
Türk Standartları Enstitüsü tarafından standartları açıklanan bez maske hakkında da açıklama yapan Kasapoğlu, “Yaklaşık 1 aydır TOBB Tekstil Sektörü Meclisi’nde Bilim Kurulu üyeleri ile birlikte bez maske konusunu tartışıyoruz. Tek kullanımlık maskelerin sağlık sektörü dışında kullanılması sürdürülebilir bir çözüm değil. Bu nedenle üretim yerlerinde ve sosyal hayatta bez maske kullanımını önemsiyoruz. Bu konuda yaptığımız girişimler sonuç verdi ve hem yurtiçinde kullanımına hem de ihracatına izin verildi. TSE’nin açıklamış olduğu standartlar bizim için çok önemli. Biz de bu standartları üyelerimize duyurduk ve gerek kendi ihtiyaçları için gerekse ihracat için bez maske üretimi yapabileceklerini bildirdik. Tekstil sektörü dışındakmai sektörlerden bez maskeye yönelik bir talep gelirse, Denizli Sanayi Odası olarak bunu da sağlayacak imkânımız var. Bugün birçok büyük global marka da bez maske ithal etmek için çalışmalarını başlattı. Bu bizim şehrimiz için bir ihracat fırsatı. Bu süreçte bez maske, yakamıza koyduğumuz mendil gibi bir aksesuar olacak gibi görünüyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı