Denizli’de emlak sektörü Ocak’ta nefes aldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’de emlak sektörü Ocak’ta nefes aldı

Denizli’de emlak sektörü Ocak’ta nefes aldı

Denizli’de geçen yıl ocak ayında adeta dip yapan emlak sektörü, bu ocak ayında ciddi toparlanma belirtileri gösterdi. TÜİK’in verilerine göre; doğrudan satışlar yüzde 90 artarken, kredili satışlarda 6 kat artış görüldü.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Şubat 2020 Cuma, 11:44

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı Ocak ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Gelen rakamlar, Denizli’deki emlak sektöründe toparlanmanın hızlı olacağının sinyallerini verdi. Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ’ın paylaştığı verilere göre, Denizli’deki emlak satışı 2 ila 6 kat arttı.

DOĞRUDAN SATIŞLARI YÜZDE 89,9 ARTTI
Denizli’de konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 89,9 oranında artarak 1.576 oldu. Bu satışların 515’i ilk satış, 1.061’i ise ikinci el satış olarak gerçekleşti. Denizli’de 2019’un ocak ayında 830 konut satılmıştı.

KREDİLİ SATIŞLARDA YÜZDE 575 ARTIŞ

Geçen yıl durma noktasına gelen kredili satışlarda ise bu yıl ocak ayında bir sıçrama yaşandı. TÜİK verilerine göre 709 konut satışı gerçekleşti ve geçen yıla göre artış miktarı yüzde 575,2 oldu. Denizli’de geçen yıl ocak ayında sadece 105 konut kredi ile satılmıştı. Faizlerin yükselmesi nedeniyle kredili satışlarda geçen yıl yaşanan düşüş olağandışıydı. Bu ayki artışla birlikte kredili satışlar önceki yıllar seviyesine geldi.

Yorumlar

ADAR   -  Bağlantı 14 Şubat 2020, 13:39

BU gün bu kredileri çekenler en az 5-10 sene kredi ödeyeceğinden. 5-10 sene masraflarını kısacak, harcama yapmayacak. Gelecek yıllarda yine daralma olacak. Kredileri düşürmek günü kurtarmak. İnsanların gelirlerini arttırmak lazım.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı