Denizli’nin 2020 ihracatı 3.4 milyar dolar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’nin 2020 ihracatı 3.4 milyar dolar

Denizli’nin 2020 ihracatı 3.4 milyar dolar

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, revize edilmiş rakamlara göre Denizli ihracatının 2020 yılında 3 milyar 437 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Keçeci, Türkiye genelindeki ihracattaki gerilemeye rağmen Denizli’nin dış satımının yükseldiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Mart 2021 Salı, 12:46

Türkiye genelinde yaşanan düşüşe karşı ve pandemi sürecinin getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen 2020 yılında Denizli’nin ihracatını en azından bir önceki yıl seviyelerinde tutmayı başardığını belirten Başkan Keçeci, “Odamız her yılın ilk aylarında, işyerleri ve ilgili kuruluşlarla temas ederek Denizli’nin gerçek ihracat rakamlarını hesaplıyor. Revize edilmiş ihracat rakamları, resmi rakamlardan bir miktar farklı oluyor. Bunun nedeni, bizim hesaplamamızın Denizli’de üretim yapan ancak kayıtlı adresleri başka illerde olan veya Denizli dışındaki gümrükleri kullanan firmalarımızın ihracatlarını da kapsaması. Bu fark, 2020 yılı ihracatı için Denizli lehine 245 milyon doları aşıyor” dedi.

TÜRKİYE İHRACATI GERİLERKEN DENİZLİ İHRACATI YÜKSELDİ
Doğru stratejilerin yapılandırılması için ihracat rakamlarının hem miktar hem de bedel olarak yorumlanması gerektiğini; ayrıca eğer ihraç malına konu ana hammadde borsa malı ise buradaki değişikliği de göz önüne almak gerektiğini belirten DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “2020 yılında yaşanan çoğunluğu koronavirüs kaynaklı hammadde tedariki, lojistik, az çalışma, az personelle çalışma, finansman gibi tüm sorunlara rağmen bu ihracat rakamını yakalamamız bize Denizli sanayicisinin global pazardaki önemini bir kez daha gösterdi. Sağlam ticari ilişkilerimiz olmasa, senelerdir verilen uğraşlar sonucunda elde edilen kemik bir müşteri portföyümüz olmasa Denizli olarak bu ihracat rakamlarına ulaşamazdık. Türkiye genelinde %6’lık bir gerileme yaşanmasına rağmen Denizli’nin ihracat rakamında en azından 2019’daki rakamları korumamız, Denizli’nin global pazardaki bu başarısından kaynaklanmaktadır.

Bizim DSO olarak revize ettiğimiz rakamlara göre, Kablo-bakır tel ve demir dışı metaller sektörü ile mermer ve madencilik sektörü, bir önceki yıla göre ihracat miktarlarını sırasıyla % 4,99 ve %11,11 oranında artırırken, demir-çelik ve diğer sektörlerdeki gerilemenin sırasıyla %8,01 ve %9,70 oranında olduğu görülüyor. Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi kablo-bakır tel ve demir-çelik sektörlerindeki rakamları parite, kur ve emtia fiyatları değişimleri ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bu sektörlerde belirleyici olan LME yıllık ortalama bakır fiyatlarının özellikle 2020’nin ikinci yarısında tırmanışa geçmiş olduğunu göz ardı edemeyiz” dedi.

2021’İN EN ÖNEMLİ RİSKLERİNDEN BİRİ: KONTEYNIR KRİZİ
İhracatta yaşanan konteynır sorununa da değinen Keçeci, “Yıl başından bu yana yoğun olarak hissetmeye başladığımız konteynır krizi gittikçe büyüyor. İhracatçılarımız gönderemedikleri malları 2-3 aydır depolarında stokta bekletiyor. Bu hem stok maliyeti hem de finansman maliyeti yarattığı gibi tahsilatların da gelmemesine neden oluyor. Her açıdan sanayiciyi finansman açısından zorlayan bir sürecin içerisindeyiz. Gelen haberlere göre Amerika boş konteynır almaya gelen gemileri limana almadan bekletiyor ve Çin de boş konteynır stokluyor. Dünyanın en büyük dış ticaretini yapan iki ülkenin bu tutumları, sadece Türkiye’yi değil, ihracatçı yapıya sahip tüm ülkeleri olumsuz etkiliyor. Maliyetler de oldukça yükseldi. Biz artık burada, Dünya ticaretinde oynanan bir oyunun kurbanı olduğumuzu düşünmeye başladık. Sanayiciler olarak Ticaret Bakanlığımız ile oturup bu soruna en kısa zamanda çözüm üretmeye hazırız. Sanayiciler olarak daha fazla üretmeye ve ülkemizi daha fazla büyütmeye hazır olduğumuz bir noktada, bu krizin ülke ekonomimize ve sanayicilerimize zarar vermesine izin vermemeliyiz” diye konuştu.

KABLO VE DOĞAL TAŞ SEKTÖRLERİ, İHRACATIN ARTIŞINDA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
DSO’nun her yıl elektrolitik bakır ve enerji kablosu işkollarında faaliyet gösteren kendi üyesi firmaların rakamlarını sorguladığını anlatan Keçeci, “Bu sorgulama TİM’in verilerinden farklı olarak, beyanname adresi Denizli olan ihracatın yanı sıra Denizli dışına gönderilerek farklı gümrüklerden yapılan ihracat ile Denizli’de üretilen ancak şirket kayıtları başka illerde olan firmaların ihracatlarını da kapsıyor. DSO kendi çalışması sonucunda ulaştığı rakamlarından yola çıkarak, Denizli’nin yıllık toplam ihracatını revize ediyor. DSO’nun sınıflandırmasında yer alan elektrolitik bakır ve enerji kablosuna ait ihracat rakamları, TİM sınıflandırmasında elektrik-elektronik-demir ve demir dışı metaller, doğal taş ihracatı ise madencilik ürünleri sektör kodları altında bulunuyor. TİM’in sektörel rakamları, DSO’nun sınıflandırmasından çok daha geniş kapsamlı. Örneğin TİM sınıflaması bakır ve kablo dışı diğer metaller ile elektrik ve elektronik cihazların ihracatını içeriyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı