DSO’dan ipliğe getirilen yeni gümrük vergisine tepki - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DSO’dan ipliğe getirilen yeni gümrük vergisine tepki

DSO’dan ipliğe getirilen yeni gümrük vergisine tepki

Denizli Sanayi Odası yapılan yazılı bir açıklama ile pamuk ve sentetik ipliklere yapılan yüzde 8 oranlarına varan gümrük vergisine tepki gösterdi. DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, bu artışlardan mağdur olanın yine yerli tüketici olacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Ağustos 2019 Çarşamba, 16:21

Denizli Sanayi Odası, pamuk ve sentetik iplikler için yapılan ve yüzde 8’e ulaşan gümrük vergisi artışlarına tepki gösterdi. DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “16 Ocak 2019 tarihindeki Resmi Gazetede yayımlanan 651 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile AB ve EFTA ülkeleri, Malezya, Singapur ve Güney Kore haricindeki ülkelerden ithalatı yapılan pamuk ipliği ve sentetik ipliklere yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirilmiş ve Odamıza bağlı tekstil üreticilerinin tüm tepkilerine rağmen herhangi bir önlem alınmamıştı. Ancak bu tepkilere rağmen bu kez de 22 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 1475 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile çift katlı pamuk ipliğine de yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirildi” dedi.

Türkiye’nin pamuk ipliği ithalatının yaklaşık %80’nini gümrük vergisi konan ülkelerden gerçekleştirdiğini de dile getiren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “İthalata gelen bu ek vergi maalesef yurt içine üretim ve satış yapan firmalarımıza maliyet artışı olarak yansıyacaktır. İplikte meydana gelen bu maliyet artışının mağazadaki son ürüne kadar yansıması ve tekstil ürün fiyatlarını artıracak olması enflasyon verilerine olumsuz bir etki yapacaktır. Artan enerji ve işçilik maliyetleri ile ağır şartlarda rekabet eden tekstil firmaları ister istemez maliyetlerdeki bu artışı fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaktır. Son zamanlarda enflasyon ile mücadele kapsamında büyük fedakârlık yapan firmaların yapacakları fiyat artışları bu fedakarlıklarını sekteye uğratacaktır. Enflasyon paketinde tekstilin ağırlığı %7,21 olup bu fiyat artışları enflasyon rakamlarına yansıyacak ve yerli tüketici de mağdur olacaktır” diye konuştu.

Diğer taraftan, getirilen bu ek verginin ihracatçıya olumsuz bir etkisinin olmayacağı, dahilde işleme ile ihracatçının ek vergileri ödemeyeceği düşünülmektedir diyen Kasapoğlu, “Ancak dahilde işleme belgesi ile ithalat yapmak zorunda kalan ihracatçı için oluşan bürokratik yük, üretim ve servis hızı beklentisinin her gün daha fazla arttığı global piyasalarda mücadele eden tekstil ihracatçısının hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır. Yarattığı katma değerle ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan tekstil sanayisi, ekonomi yönetiminden destek ve kolaylık beklemektedir” dedi.

Kasapoğlu, “Bu çerçevede, yeni gelen ek verginin kaldırılması ya da yerli üretimden alınan iplikleri kullanan ihracatçılara, ithal ipliğe gelen ek vergi oranı kadar destek verilmesi yerli üretimi teşvik edecek ve ihracatçılarımız tarafından iç piyasada üretilen ipliğin tercih edilmesini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı