Ekonomist’in 500 Anadolu devi arasında 23 Denizli şirketi var - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Ekonomist’in 500 Anadolu devi arasında 23 Denizli şirketi var

Ekonomist’in 500 Anadolu devi arasında 23 Denizli şirketi var

Ekonomist Dergisi’nin Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında bu yıl Denizli’den 23 şirket yer aldı. Tüm listelerde Denizli’yi en ön sıralarda temsil eden Erbakır yine birinci sırayı aldı. Şirketlerin istihdama katkısı ise 15 bin kişi dolayında…

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Aralık 2021 Pazar, 16:59

Ekonomist Dergisi, her yıl Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırması yayımlıyor. Bu yıl Ekonomist’in araştırmasında Denizli’den 23 şirket 500 dev arasına girdi.

Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi sıralamasında zirvesi ise bu yıl da değişmedi. Önceki dört yılın birincisi Tosçelik, 2020 yılı araştırmasında da zirvedeki yerini korudu. İkinci sırayı ise 2019 yılında 10’uncu sıraya geriledikten sonra 2020’de sekiz basamak birden yükselen Tiryaki Agro aldı. Bu yıl üçüncü sırada ise bir önceki yıl ikincilik koltuğunun sahibi olan Kardemir yer aldı.

Ekonomist, bu ay kapakta yer verdiği haberinde şu ifadeleri kullandı:
2018 yılında yaşanan resesyon döneminden sonra 2019 yılında toparlanma sürecine giren Türkiye ekonomisi, 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren Covid-19 pandemisinin küresel çapta yarattığı krizin etkisi altına girmekten kurtulamadı.

Buna karşın Anadolu 500 şirketleri, 2020 yılında hem cirolarını hem de vergi öncesi kârlarını bir önceki yıla göre artırmayı başardılar. Bu dönemde pandeminin küresel ticarette yarattığı sıkıntılar nedeni ile ihracat yerinde sayarken, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasaklarına karşın istihdamda az da olsa bir gerileme dikkat çekti.

Denizli’de ise birçok platformda Denizli’yi zirveye yakın bölgelerde temsil eden Erbakır, bu listede de Denizli’nin devleri listesinde zirvede yer aldı. Erbakır’ı Kocaer Haddecilik ve Menderes Tekstil izledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı