REKLAMI GEÇ

Emeklilerden yağmur altında zam eylemi: Ekonomik büyümeden bize zırnık bile vermediler

Emeklilerden yağmur altında zam eylemi: Ekonomik büyümeden bize zırnık bile vermediler

Denizlili emekliler yapılacak zammın yetersiz olduğunu belirtip eylem yaptı. Yağmur altında Bayramyeri Meydanı’nda toplanan emekliler, “Bu zam, ekonomik büyümeden bizlere zırnık verilmediğini gösteriyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ocak 2024 Salı, 16:04

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli Sen ile Tüm Emekliler Sendikası üyeleri Bayramyeri Meydanı’nda toplanarak emekli maaşlarına zam yapılması talebinde bulundu.

Grup adına yapılan açıklamayı Emekli Sen Denizli Şubesi Başkanı Nesrin Polat okudu:

“Açıklanan enflasyonla beraber, memur emeklilerine yapılacak altı aylık zam oranı yüzde 49,25; işçi ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 37,5 oldu. İşte bu oranların, biz emeklilerin iradesini ve yaşam hakkını hiçe saymaktan başka bir anlam ifade etmediğini haykırmak için buradayız.

Asgari ücret hâlihazırda işçilerin zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayabilecek düzeyde değilken, emekli aylıkları asgari ücrete oranla her geçen yıl düşmeye devam ediyor. 2002 yılından 2023’e kadar geçen 21 yıllık süreçte aylıklarımızın asgari ücret karşısındaki kaybı yüzde 40’ları aştı.

Resmi enflasyon ile gerçek enflasyon oranları arasındaki derin fark sürerken, emeklilere yapılan resmi enflasyon oranındaki zamlar, ekonomik büyümeden bizlere zırnık verilmediğini gösteriyor.

Ekonomi büyürken, özellikle işçi ve Bağkur emeklilerinin resmi enflasyona hapsedilmesi, emekliler arasındaki eşitsizliği de derinleştiriyor.

Dahası, açlık sınırının katbekat altında kalan emekli aylıkları, açlık sınırında belirlense dahi, emekliler yoksulluktan kurtulamıyor.

Açlık sınırındaki hiçbir ücret, hiçbir maaş ya da aylık, yaşamımızı idame ettirebilmemizde bir kıstas değildir. İnsanın, sadece beslenme ihtiyacını karşılayarak insanca bir yaşama kavuşamayacağı açıktır.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı