REKLAMI GEÇ

Emlak vergisi “gerçek değere” göre belirlenecek

Emlak vergisi “gerçek değere” göre belirlenecek

Çoğu ev sahibinin emlak vergisini daha düşük ödemek için evin değerini düşük göstermesi anlamını yitiriyor. Çünkü yeni hazırlanan ve 100’ün üzerinde madde içeren düzenleme ile bu durum değişecek. Emlak vergisinde belediyenin belirlediği rayiç dikkate alınmayacak. Evin piyasa rayici belirlenecek ve vergi buna göre hesap edilecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Haziran 2024 Pazartesi, 10:37

Hükümetin önce kira ödemelerine banka zorunluluğu getirmesiyle başlayan emlak vergisinde yeni düzenlemeler devam ediyor. Yeni düzenleme birçok ev sahibini ilgilendiriyor. Çünkü emlak vergisini düşük ödemek isteyen mülk sahipleri tapu değerini olduğundan düşük gösteriyor. Bu da emlak vergisi ve satışlarda büyük vergi kayıplarına sebep oluyor.

Sadece ev sahipleriyle ilgili olmayan, belediyenin belirlediği rayicin de etkili olduğu bu yöntem değişiyor. Yeni düzenlemeye göre, merkezi idare artık evlerin gerçek piyasa değerlerini belirleyecek. Belediye rayici artık dikkate alınmayacak. Merkezi idare, evin konumu, durumu ve gerçek değerini belirlemek için çalışma yapacak. Ekspertizler bölge bölge çalışarak yeni rayiçleri belirleyecek. Emlak vergisi de evin gerçek değeri üzerinden hesaplanarak alınacak.

Örneğin tapuda metrekaresi 1.000 TL gösterilen bir konut yılda 400 TL’ye yakın vergi ödüyordu. Fakat özellikle Denizli gibi şehirlerde metrekare fiyatı 20 bin lirayı geçiyor. Bu oran üzerinden hesaplanırsa emlak vergisi yıllık 6 bin TL dolayına çıkıyor. Devlet, aradaki 5 bin liradan fazla vergiyi her yıl kaybediyordu.

Diğer bir önemli düzenleme de ev satışlarındaki gelir vergisini kapsıyor. Daha önce 5 yaşından büyük evlerden gelir vergisi alınmıyordu. Artık evin yaşına bakılmaksızın, satış üzerinden vergi alınacak.

Emlak düzenlemesi 100’den fazla madde içeriyor. Henüz hazırlık aşamasındaki düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı