GEKA İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’nda - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

GEKA İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’nda

GEKA İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’nda

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Denizli, Aydın ve Muğla’nın gıda ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanması için WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’na stant açtı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2019 Perşembe, 10:24

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren GEKA, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’nda Güney Ege’nin öncü gıda firmalarını ve ürünlerini bir araya getirdi.

Uluslararası Gıda Fuarı, Güney Egeli öncü gıda firmalarını yabancı ve yerli alıcılar ile bir araya getirerek yeni iş bağlantıları kurması için imkan sağladı. Firmalar yöresel ürünleri dünya pazarına tanıtma imkanı bulurken, GEKA’nın standı yoğun ilgi gördü.

Dünya genelinden 24 ülkeden temsilcinin katıldığı fuarda Güney Ege’den ise zeytin ve zeytinyağı, şekerleme, kuruyemiş, tıbbi aromatik yağ, baharat, takviye edici gıda, sirke, ambalaj, bal ve arı ürünleri gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 13 büyük firma boy gösterdi.

Güney Egeli bir firma tarafından üretilen mandalina sirkesinin tanıtımını yapan Erim Sabuncuoğlu, “Atalardan kalma sistem ile meşe fıçılarda tamamen doğal yöntemler ile üretiyoruz bu sirkeyi. Yerel üretim olduğu için coğrafi işaretimiz var. Bunlar genellikle deniz mahsullerinin pişirilmesinde çok kullanılan tercih edilen bir sirkedir. Aynı zaman probiyotikleri çok yoğun olduğu için kullanabiliyor insanlar. Bağırsak sistemini çok güzel düzenliyor” dedi.

Firma temsilcilerinden Tuğba Özen ise ürettikleri zeytinyağlarının sağlık için faydalarından bahsederek, “Cilt ürünü olarak da üretiyoruz. Gayet güzel bir ilgi var ürünlerimize çok memnunuz bu durumdan. Değişik farklı ülkelerden gelen katılımcılar var, aynı zamanda da Türkiye’den de bayağı bir katılımcı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Güney Ege’de ürettiği mikroskobik yosunlar ile fuara katılan üretici İskender Uygunbaş, 4 sene önce annesini kaybettikten sonra mikroskobik yosun üretimi yapmaya başladıklarını anlatarak, “Bunun ham maddesini gittim Amerika’daki üniversitelerden aldım. Ege Üniversitesinde bunu tescillendirdim. Bu ürün 3 milyon yıldır genetiği değişmemiş Aztekler zamanından beri kullanılan, bağışıklık sistemini güçlendiren, içerisinde yüzde 70 oranında protein olan bir ürün. Bu bir yosun türüdür. Ağırlıklı olarak bağışıklık sistemi düşük olan nörolojik hastalıkları olan hastalar kullanıyor. Bunun asıl çıkma nedeni Amerikalıların uzaya gönderdikleri astronotların beslenmesi için yapılmış sistem. Ben de bunu aldım kendi halkımın kullanımı için yapmaya başladım” şeklinde konuştu.

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan WorldFood İstanbul Fuarı’nda, sektörün ekonomisi derinlemesine ele alınarak gıda ve gastronomi alanında yaşanan en yeni gelişmeler, uluslararası rekabetteki son durum ve sektöre dair veriler dört gün boyunca gerçekleşecek paneller ve konferanslar ile ele alınacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı